Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Komodity: Trhy pred zasadnutím FEDu vyčkávajú

Aktivita na globálnych trhoch sa pred výsledkami Amerických volieb, ktoré budú známe v utorok, a pred zasadnutím FEDu, ktoré sa uskutoční v stredu, znížila na polovicu.

Ako rozsiahle bude kvantitatívne uvoľňovanie? Táto otázka drží trhy v pomerne úzkom pásme, pretože prvýkrát za niekoľko mesiacov nie je jasné, aká veľká akcia to bude. V posledných týždňoch FED znižoval očakávania od agresívnej politiky smerom k umiernenému prístupu. Vďaka tomu prestal dolár oslabovať a bola zvýšená váha v rizikovejších pozíciách.

Americké firmy oznamovali za tretí kvartál lepšie než očakávané výsledky, ale adekvátna reakcia na akciách sa nedostavila, pretože lepšie dáta už boli v cenách zohľadnené. Medzitým v Európe došlo k rozšíreniu spreadu na dlhopisoch medzi silnejšími a slabšími krajinami. Niektoré krajiny totiž majú problémy so zavádzaním úsporných opatrení tak, aby sa im v roku 2014 podarilo dosiahnuť schválenú výšku deficitu. Euro zostalo aj napriek znovuobnovenému záujmu o Európu nedotknuté, ale situácia sa zhoršuje, ak sa zameriame na to, ako cenové úrovne ovplyvňujú niektoré triedy aktív, napríklad komodity.

Október sa pre niektoré komodity stal najlepším mesiacom tohto roka. Index Reuters Jefferies CRB pridal za uplynulý mesiac päť percent a od začiatku roka je v pluse šesť percent. Medzi hlavných víťazov patria poľnohospodárske komodity, ako sme spomínali už v predchádzajúcich reportoch, viď tabuľku nižšie. Energetický sektor sa naďalej pohyboval do strany, pričom najhorší výkon predviedol zemný plyn. Za zmienku tiež stojí výrazne väčší zisk striebra v porovnaní so zlatom. Od začiatku roka striebro pridalo cez 20 percent.

 

Zlato sa v minulom týždni obchodovalo defenzívne s tým, ako rovnako ako väčšina ostatných trhov čaká na stredajšie zasadnutie FEDu. Priestor pre výraznejší pohyb sa znížil, cena zostáva uväznená medzi rezistenciou na úrovni 1350 USD a trendovou líniou, ktoré tvoria podporu na úrovni 1324 USD.


Ak by QE2 prinieslo sklamanie, možno očakávať hlbšiu korekciu, naopak pri pozitívnych správach je priestor pre rast, pretože už teraz došlo k uzatváraniu časti dlhých pozícií. Fibonacciho úrovne sú na cenách 1299 a 1272 USD a slúžia ako podpora pri prípadnom poklese. Rezistenciou pre prípad rastu je maximum 1387 USD a potom psychologická hranica 1400 USD.

Minulý týždeň na trh prišli neoficiálne správy z Číny, ktoré hovoria to tom, že by Čína mala navýšiť zlaté rezervy na úroveň USA. Súčasné čínske zlaté rezervy sú cca 1 000 ton, americké zásoby predstavujú cca 8 000 ton. To dobre ilustruje súčasnú náladu medzi centrálnymi bankami, ktoré tiahnu k zvyšovaniu rezerv, keď za uplynulých dvadsať rokov boli čistými predajcami. V dlhom období môže tento fakt predstavovať pre zlato podporu.


Ropa WTI sa už 4 týždne obchoduje v úzkom pásme medzi 80 a 85 dolármi, už druhý mesiac po sebe si ale pripisuje zisky. Rovnako ako u ostatných komodít sa trh v ďalších týždňoch bude sústrediť na vplyv dolára. Objavujú sa náznaky toho, že z fundamentálneho pohľadu by sa americké zásoby ropy mali znižovať s tým, ako trh očakáva na budúce týždne nižší import tejto komodity. To by malo poskytnúť cenám podporu, pri pohľade na obchodovanie v uplynulých týždňoch by ale dolár mal naďalej oslabovať, aby sa ropa dokázala dostať cez 85 dolárov a následne túto hladinu otestovať.

Nálady na prevoz ropy na veľkých lodiach minulý týždeň počas troch dní vzrástli o 40 percent s tým, ako z Ďalekého Východu vzrástol dopyt. Klesajúce ceny na benchmarkovej trase zo Saudskej Arábie do Japonska sa stali uprostred poklesu voľných lodí hľadajúcich využitie normou. Či sa tieto signály zmenia, to uvidíme vo chvíli, keď sa dopyt stabilizuje.

Minulý týždeň sme zaznamenali úbytok dlhých špekulatívnych pozícií a vyzerá to, že tento trend bude pokračovať aj v tomto týždni. Ide o kombináciu zo sklamania pri špekulácii na ďalší rast a znižovanie rizika pred zasadnutím FEDu.

Na medi došlo minulý týždeň k vyberaniu ziskov, ale stále to bol štvrtý ziskový mesiac v rade. Aktuálne je meď od začiatku roka v pluse 13 percent a z júnových miním už pridala 42 percent. Podporu poskytujú býčie názory k obmedzeniu ponuky v roku 2011 spolu s chystaným uvedením ETF na meď. Maxima z roku 2006 a 2008 tesne pod 9 000 dolármi sa tak dostali znova na dohľad. Ak sa na cenu medi pozrieme v eurách, zistíme, že sa obchoduje dva mesiace do strany a tak sa centrom pozornosti opäť stáva vývoj dolára.

Zdroj: Ole S. Hansen, stratég komoditných trhov, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *