Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Komodity tvrdo zasiahol nemilosrdný február

Investície 04.03.2013 | 13:12 0 Komentárov

Na rozdiel od silného januára priniesol február kľúčovým komoditám väčšinou straty. Dôvodom boli ako jednotlivé udalosti naprieč sektormi, tak aj pár zlých správ z oblasti makrodát. A svoju úlohu zohrali aj politické hry. Do formy sa naopak vrátil dolár, ktorý tak ukončil dva mesiace trvajúci pokles. Počas februára pridal viac ako tri percentá oproti košu hlavných mien, čo sa potom premietlo do zlého výkonu komodít. 

Ako informuje komoditný stratég Saxo Bank Ole Hansen, za rastom dolára stáli hlavne nákupy proti japonskému jenu, ale aj oslabenie eura spôsobené výsledkom talianskych volieb. Tamojší pat totiž vyústil do vyšších náklady na úverovanie u menej kľúčových krajín eurozóny, ako je Španielsko alebo Taliansko. A v neposlednom rade sa potom objavili aj obavy z návratu dlhovej krízy.

A na opačnom konci sveta sme potom videli, ako si Čína prestala uzurpovať likviditu, aby tak uľahčila raketovo rastúcim cenám nehnuteľností. To môže v konečnom dôsledku viesť až k vyššej inflácii a súčasne aj k nižšej aktivite priemyslu, ako sa pôvodne očakávalo. Nová čínska vláda tak bude mať na konci mesiaca len obmedzený priestor na manévrovanie. Naproti tomu ekonomika Spojených štátov slušne posilňuje. Avšak až na výkyvy spôsobené zvyšovaním daní na začiatku roka, vysokými cenami benzínu spôsobenými sezónnymi vplyvmi a automatickými škrtmi, ktoré začali platiť od 1. marca.

Na cene mäkkých komodít, ako je cukor, káva arabica alebo kávové bôby, sa podpísali lepšie podmienky pre pestovanie a tiež vyššia ponuka. Slabšie výsledky sa potom presunuli aj na hlavné plodiny, teda na kukuricu a pšenicu. Následne horšia výkonnosť a predaje zo strany investorov zasiahli aj vzácne kovy. Tie pritom s nepriazňou bojujú už niekoľko mesiacov. Nikoho tak neprekvapí, že sa na zlato nalepila najhoršia série mesačných strát od roku 1997. A korekcia zasiahla aj komodity závislé na hospodárskom raste, tzn. napríklad priemyselné kovy a energetiku. Očakávania budúceho rastu a dopytu sa totiž až diametrálne líšia od súčasných fundamentov a reality.

Počas februára zaznamenali obidva hlavné komoditné indexy podobné straty. A to aj napriek tomu, že pokrývajú odlišné spektrum komodít. Straty sa dotkli všetkých sektorov, vrátane tých poľnohospodárskych. Najväčšie rany pritom utrpeli vzácne a priemyselné kovy.

saxo-komodity-marec-4-2013-a

Do čiernych čísel sa počas februára podarilo dostať len trom komoditám. Najlepšie si viedol zemný plyn, ktorému pomohla chladná americká zima a všeobecne silnejší dopyt. To prispelo k zníženiu nadbytočných zásob pred novou ťažobné sezónou, ktorá začne už za pár týždňov. A darilo sa aj bavlne, ktorá sa zdvihla vďaka vyššiemu dopytu po amerických dodávkach. Očakáva sa totiž, že sa tamojší farmári čoskoro preorientujú na výnosnejšie plodiny, a jej ponuka tak klesne.

Za to najhoršie výsledky hlási striebro, ktoré stratilo cez desať percent. Nadol ho stiahla všeobecná slabosť vzácnych a priemyselných kovov. Jeho cena tak v porovnaní so zlatom klesla na najnižšiu hodnotu od vlaňajšieho decembra. Zaujímavé je pritom to, že striebro narozdiel od zlata nezaznamenalo žiadny úbytok pozícií zo strany burzových obchodovaných produktov (ETP). Skôr naopak – v minulých štyroch mesiacoch sa pozície do záporných vôd vôbec nedostali. Očakávané ozdravenie rastu svetovej ekonomiky totiž striebru pomohlo, pretože si ho investori vyberali pre dlhodobejší horizont.

saxo-komodity-marec-4-2013-bZdroj: Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *