Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Komodity v septembri: Stálo to za to

Globálne akciové trhy utrpeli v priebehu septembra niekoľko vážnych poklesov a investorom hrali poctivo na nervy. Nádeje sa teraz upierajú k poslednému štvrťroku, ktorý patrí historicky k rastovým obdobiam. Pokračujúca neistota ohľadom problémov dlhovej krízy eurozóny a ekonomického spomalenia, ktoré ovplyvňuje celú svetovú ekonomiku, len tak nezmizne.

Komodity majú za sebou znižovanie pozícií a pokles cien, ktorého výsledkom je oveľa lepšia východisková situácia pri reakciách na ďalšie správy.

Tri hlavné komoditné indexy sa od začiatku roka pohybujú v strate od 7 do 10 percent, pričom minulý mesiac bol v znamení významných strát naprieč sektormi, pozri nižšie. Najviac boli postihnuté základné kovy, pričom index kovov LMEX London Metal od začiatku roka stráca 21 percent, najhoršie je na tom meď a nikel. Sektoru neprospel ani 6 percentný rast dolárového indexu v priebehu septembra a komodity sa tak proti nemu vyvíjali inverzne.

Pozornosť venovaná hedžovým fondom

Výkonnosť mnohých hedžových fondov je tento rok pod tlakom. HFRX Global Hedge Fund Index od začiatku roka odpisuje 7,5 percenta, čo vedie investorov k tomu, že sťahujú svoje peniaze. Ako príklad môže slúžiť Man Group, najväčší svetový burzový obchodovateľný správca fondov. Jeho akcie stratili 25% po oznámení, že klienti počas tretieho štvrťroka stiahli späť 2,6 miliardy dolárov. Sťahovanie peňazí z ďalších fondov môže mať na komodity nepriaznivý vplyv, pretože bude potrebné uzatvárať pozície tak, ako sa budú zmenšovať peniaze pod správou.

Kovy sa po týždni rekordov stabilizovali

Zlato má za sebou najlepší štvrťrok za uplynulé štyri dekády, napriek augustovým udalostiam, ktoré znamenali najhorší mesačný výkon od októbra 2008. Pre kovy bol minulý týždeň samý rekord. Striebro pokleslo o 34 percent behom pár dní, zažilo tak najprudší prepad za 30 rokov. Zlato medzitým skorigovalo od svojich maxím o 20 percent, čo sa za uplynulú dekádu stalo len dvakrát. Meď vstúpila do medvedieho trhu, keď od februárových maxím odovzdala tretinu hodnoty, pretože hedžové fondy prvýkrát za viac než dva roky otočili na medi svoje pozície na short. To malo za následok najhoršiu stratu od štvrtého kvartálu 2008, kedy sa investori do priemyselných kovov obávali spomalenia dopytu v Číne, najväčšom svetovom spotrebiteľovi.

Čo spustilo výpredaj?

Dôvodov je niekoľko: averzia k riziku, potreba hotovosti na pokrytie strát inde, ekonomické spomalenia a jeho vplyv na dopyt po priemyselných kovoch, sťahovanie peňazí z hedžových fondov a v neposlednom rade aj zvýšenie marží na CME, najväčšej svetovej burze s futures. K tomu všetkému sa na trhu ešte hovorilo o výrazných predajoch čínskych investorov.

Od začiatku augusta sa volatilita u zlata pohybovala na výrazne vyšších úrovniach, čo naznačovalo neistotu ohľadom ďalšieho vývoja. Nové maximum dosiahlo zlato 6. septembra, ale už predtým (a aj potom) profesionálni investori redukovali pozície napriek tomu, že svetové trhy išli dole. Niekoľko 100 dolárových korekcií v uplynulom mesiaci neuľahčilo situáciu tým investorom, ktorí v zlate hľadajú definitívny bezpečný prístav.

Riziko pred nami?

Počas predchádzajúcich dvoch korekcií v roku 2006 a 2008 trvalo zlatu 18 mesiacov, než sa vyšplhalo na nové maximá. Predaje ETF fondov zo strany investorov boli doteraz veľmi obmedzené a tak hrozí, že pri ďalších poklesoch sa rozhodnú predávať aj títo investori. Najväčšie riziko zatiaľ pre zlato ako bezpečný prístav predstavuje zvýšená volatilita.

Technicky sa zlato drží a silne sa odrazilo od 200 denného kĺzavého priemeru, ktorý je v tejto chvíli na 1532 dolároch, čo viedlo k návratu časti dôvery. Kým sa ale zlato nachádza pod hodnotou 1700 dolárov. hrozí opätovné testovanie podpory. Argumenty pre držanie zlata počas augusta dokonca zosilneli, takže zlato môže opäť zažiariť. Fyzický dopyt zo strany centrálnych bánk počas korekcie zosilnela a aj to by malo pomôcť návratu ceny.

Ropa klesá vďaka očakávaniam zníženého dopytu

Ropa má za sebou najväčší pokles od finančnej krízy v roku 2008. Pozornosť sa presunula od malej ponuky ku spomaľujúcemu dopytu. Rast v krajinách, ktoré spotrebujú väčšinu ropy, sa spomalil a poklesu sa dokonca nevyhla ani Čína. Dôsledkom je zníženie očakávanej ceny v roku 2012.

Ropa Brent si zatiaľ udržala 100 dolárovú hranicu, ale ďalšie známky slabnúcej ekonomickej aktivity môžu túto úroveň dostať pod tlak najmä ak bude dolár naďalej posilňovať. Obchodovanie je teraz veľmi nervózne a má sklon reagovať na najmenšie správy, pretože investori hľadajú ďalší smer, ktorým ropa pôjde.

Zásoby obilnín sú v USA vyššie ako sa čakalo

Obilné trhy rozhodne nie sú proti predaju imúnne a v piatok padali ďalej, pretože správa o zásobách obilnín v USA ukázala, že znížený dopyt ako po pšenici tak kukurici viedol k vyšším než očakávaným zásobám. Zásoby sójových bôbov dopadli podľa očakávaní. Cena kukurice s decembrovým dodaním prelomila 200 denný kĺzavý priemer ako aj rastúci trend od júla 2010, čo signalizuje možnosť ďalšej likvidácia dlhých pozícií.

Zdroj: Ole S. Hansen, komoditný stratég Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *