Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Komodity vo výpredaji

Výpredaje prebiehali naprieč viacerými komoditami. Najväčšie však boli pri rope. Zlato sa naopak teší rastúcemu záujmu. 

• Široké spektrum komodít, najmä však ropa, meď a kukurica, zaznamenalo výpredaje
• Len káva a zlato boli výnimkami
• Záujem o zlato povzbudzujú slabé makrodáta z americkej ekonomiky

V týždni končiacom 6. septembrom redukovali hedgeové fondy svoje býčie pozície už druhý týždeň za sebou. Výpredaje prebiehali naprieč viacerými komoditami. Najväčšie však boli pri rope, nasledovali ju meď a kukurica. Zlato a káva boli naopak dvomi svetlými výnimkami.

komodity

Traderi s ropou zostali zaskočení na tej nesprávnej strane barikády. Minulý týždeň totiž poklesol rozdiel medzi long a short pozíciami o 19 percent v neprospech long – teda pozícií zameraných na rast ceny. O pozície short – špekulujúce na pokles, totiž záujem rástol.

Len pred pár dňami potom nakopli trh správy o najväčšom poklese v amerických zásobách ropy od roku 1999.

Zlato sa naopak teší rastúcemu záujmu. Povzbudili ho slabé dáta z americkej ekonomiky, ktoré väčšinou naženú investorov k zlatu ako k bezpečnému prístavu v čase nepokoja. Saldo long a short pozícií tak poskočil o 17 percent na druhú najvyššiu hodnotu v histórii.

Pokles zaznamenala i meď, kde výpredaje trvajúce už tretí týždeň za sebou, stiahli pozíciu tohto kovu naspäť smerom k júnovému minimu.

Káva Arabica naopak poskočila o 30 percent a dosiahla svoje takmer dvojročné maximum. Povzbudil ju jej pozitívny technický a fundamentálny výhľad. Napriek tomu trhy do istej miery sklamalo, že sa jej nepodarilo dostať nad hranicu 1,55 dolárov za libru.

Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *