Nedeľa 19. január. Meniny má Drahomíra

Komora exekútorov je za elektronické prideľovanie exekúcií

Slovenská komora exekútorov upozorňuje na možnú previazanosť veriteľov a exekútorov a vymáhanie na hrane zákona. Komora je preto za náhodné elektronické prideľovanie exekúcií, ktoré by malo tieto väzby narušiť. Mohlo by to podľa nej obmedziť i nekalé praktiky nebankových spoločností a firiem ponúkajúcich nekvalitný tovar, ktoré zneužívajú exekučné konanie.

„Ak by nebankové spoločnosti či tzv. šmejdi nemohli spolupracovať s vlastným vybraným exekútorom, ale boli by odkázaní na náhodné elektronické prideľovanie exekučných spisov, počet návrhov na exekúciu od týchto firiem by sa zaručene znížil,“ povedal dnes prezident Slovenskej komory exekútorov (SKE) Miroslav Paller.

Spolupráca nebankoviek, šmejdov či obchodníkov s pohľadávkami s vybranými exekútormi sa totiž podľa neho neraz pohybuje na hrane zákona. Hovorí, že pri veľkých veriteľoch sa vyskytujú nezdravé väzby s exekútormi. „V minulosti sme boli viackrát svedkami neštandardných praktík takýchto spolupracujúcich exekútorov ako je napríklad zahltenie súdov extrémnym množstvom podaní,“ povedal.

Komora exekútorov preto dlhodobo presadzuje zavedenie náhodného elektronického prideľovania spisov na krajovom princípe. Zlacnilo by to podľa neho exekučné konania a zvýšil vymáhateľnosť práva. Vyzýva preto politikov na zavedenie tohto systému. 

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *