Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Koncoročné odmeny sa chystá vyplácať 40% firiem

Ostatné správy 17.10.2019 | 10:36 0 Komentárov

Záujem firiem o vyplácanie koncoročných odmien klesol medziročne z 51 na 40 percent.

Na odmeny sa tak môžu tešiť zamestnanci v desatine malých, 38 percentách stredne veľkých a takmer polovici veľkých firiem. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu spoločnosti Datank pre ČSOB na reprezentatívnej vzorke 617 firiem. Najväčší podiel firiem, ktoré sa chystajú vyplácať koncoročné odmeny, je v Trnavskom (54%) a Trenčianskom (49%) kraji. Naopak, najmenej firiem chystajúcich koncoročné odmeny je v Prešovskom kraji (27%).

Najčastejšie 500 eur

V priemere každá tretia firma na Slovensku (34%) tento rok neplánuje vyplácať svojim zamestnancom žiadne koncoročné odmeny.  Ďalšie, zhruba tri percentná spoločností oslovených v prieskume odmeny za tento rok vyplatí, ale nie v závere tohto roka, ale v tom nasledujúcom. Odmeny pritom vyplácajú firmy najčastejšie v peňažnej forme (96%). Poukážky a vecné dary volí len minimum oslovených podnikateľov.

Ak firmy odmeny nevyplácajú, najčastejším dôvodom je ich finančná situácia (32%). Ďalších 15 percent firiem poskytuje iné formy odmeňovania. Najčastejšou priemernou výškou ročnej odmeny je 500 eur (24%). V priemere tisíc eur a viac plánuje vyplatiť viac ako pätina firiem (21%).

Takmer tri štvrtiny firiem budú tento rok vyplácať rovnaké odmeny ako vlani, zatiaľ čo 12% podnikateľov dá svojim zamestnancom nižšie odmeny ako v roku 2018 a 15% vyplatí na odmenách viac. Z pohľadu regiónov avizujú vyššie odmeny ako vlani najmä firmy v Košickom (20%) a Žilinskom (19%) kraji. Naopak, najviac firiem avizujúcich nižšie odmeny je v Bratislavskom kraji (19%).

Zvýhodnený 13. a 14. plat využije necelá štvrtina firiem

Legislatíva umožňuje vyplácať zamestnancom 14. plat, ktorý je spolu s 13. platom možné oslobodiť od platenia daní a odvodov do výšky 500 eur. V priemere sedem z desiatich firiem v prieskume odpovedalo, že túto možnosť nevyužije.

Štvrtina firiem tvrdí, že na to nemá, šestina poskytuje iné odmeny a rovnako pre šestina opýtaných firiem nie je možné splniť podmienky, ktoré definuje zákon. Najviac firiem, ktoré plánujú možnosť využiť, je v radoch väčších firiem a s obratom nad 200.000 eur (28%). Možnosti nezdanenia 14. platu využije len päť percent malých a štvrtina stredne veľkých firiem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *