Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Konečne výrazná rely v Európe

Investície 22.05.2012 | 22:14 0 Komentárov

Pozitívna nálada sa z európskych trhov nevytratila ani počas utorňajšej seansy. Trhy rástli druhým dňom po sebe a zaznamenali najväčšiu rely za posledný mesiac. Nielen hlavné európske akciové indexy, ale aj zvyšné národné benchmarkové indexy výrazne vzrástli. Až 16 z 18 indexov krajín západnej Európy ukončilo utorok obchodovanie v zelenom. 

Za týmto rastom sú jednak špekulácie, že Čína a eurozóna urobia viac pre zabezpečenie svetového hospodárskeho rastu, no na druhej strane je súčasný stav aj logickou korekciou na minulotýždňové prudké výpredaje. Býčiu náladu podporili aj vyjadrenia nemeckého ministra financií W. Schäubleho, ktorý spolu s ostatnými lídrami eurozóny oznámili hľadanie takých riešenie, ktoré zabezpečia nepretržitý rast, a rovnako tak aj odporúčania MMF, keď jeho šéfka Lagardeová odporučila Veľkej Británii pripraviť ďalšie monetárne stimuly. Spotrebiteľská dôvera v eurozóne mierne vzrástla, keď dosiahla –19 bodov, verzus –20 konsenzus. Európske akciové indexy aj preto prekonali očakávania a uzatvorili s výraznými ziskami: FTSE 100 +1.86 %, CAC 40 +1.88 % a DAX +1.65 %. Paneurópsky index EuroStoxx 600 pridal +1.91 % a zakončil na úrovni 244.76 bodu, čo je najviac od 17. apríla.

V Amerike médiá prinášajú naďalej správy o Facebooku, ktorého akcie sa prepadli o 9 %, pričom sa k záveru americkej seansy obchodujú už pod hranicou 31.50 USD. Hlavný manažér jeho IPO, banka Morgan Stanley, čelí vyšetrovaniu, keďže tesne pred primárnym úpisom zhoršila ekonomický výhľad tejto spoločnosti, no tieto informácie poskytla len niektorým klientom. Potešujúcou správou je údaj o predaji existujúcich domov. V apríli tento údaj vzrástol prvý krát za tri mesiace a dosiahol úroveň 4.62 mil. predaných domov oproti minulému údaju 4.48 mil. Hlavné americké indexy však napriek tomu uzavreli utorňajšie obchodovanie v červenom, keď ich ku dnu potiahol práve spomínaný Facebook: Dow Jones –0.01 %, S&P –0.39 %, Nasdaq –0.29 %.

Agentúra Fitch znížila rating Japonsku na A+ s negatívnym výhľadom, na čo zareagoval jen oslabením oproti americkému doláru o –0.5 % k úrovni 79.73 USDJPY. Dnes by mala japonská centrálna banka oznámiť, či bude aj naďalej podporovať hospodársky rast krajiny, ktorý v prvom kvartáli dosiahol 4.1%.

Zdroj: Ivor Lehoťan, junior analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *