Pondelok 17. júna. Meniny má Adolf

Konflikt medzi Tatra bankou a odborármi sa vyhrotil

Banky 21.05.2018 | 12:08 0 Komentárov

Odborári hovoria o vyvíjaní nátlaku a snahe Tatra banky zabrániť vytvoreniu miestnej odborovej organizácie. Tá namieta a tvrdí, že rešpektuje všetky pravidlá a zákonné požiadavky kolektívneho vyjednávania.

Tatra banka údajne bráni vzniku odborovej organizácie. Všetky pokusy o založenie odborov mali byť z dôvodu vytvárania nátlaku na zamestnancov, ktorí sa tejto iniciatívy ujali, neúspešné. „Títo zamestnanci to buď vzdali, alebo pracovný pomer v Tatra banke skončili,“ pre tlačovú agentúru TASR to uviedol Odborový zväz pracovníkov peňažníctva a poisťovníctva

Porušenie Zákonníka práce vo vzťahu k odborovej organizácii podľa neho konštatovala aj Inšpekcia práce, ktorá vlani v novembri nariadila Tatra banke vzniknuté nedostatky napraviť.

Tatra banka tieto obvinenia odmieta a označuje ich za nepravdivé. „Rešpektujeme právo na kolektívne vyjednávanie a v tomto smere dodržiavame všetky právne predpisy,“ uvádza vo vyhlásení. Dodáva, že vlaňajšie stanovisko Inšpekcie práce je aktuálne predmetom súdneho konania.

Odborový zväz pracovníkov peňažníctva a poisťovníctva založil základnú odborovú organizáciu, ktorej vznik a zoznam členov odborového orgánu bol v apríli 2017  podľa požiadaviek Zákonníka práce oznámený zamestnávateľovi. Ten však, podľa zväzu „ústami najvyšších predstaviteľov zavádzal zamestnancov tvrdením o neexistencii“ organizácie.

Ďalej mala firma spochybňovať legitímnosť vzniku odborovej organizácie formou „nátlaku na členov odborového orgánu v záujme zistenia údajov o členoch odborovej organizácie,“ uvádza v stanovisku predseda Odborového zväzu pracovníkov peňažníctva a poisťovníctva Svetozár Michálek.

Odborová organizácia sa preto obrátila na inšpektorát práce. Inšpekcia práce prišla k záveru, že bol porušený Zákonník práce vo vzťahu k odborovej organizácii a v novembri 2017 preto uložila zistené nedostatky odstrániť.

Tatra banka uvádza: „Dôsledne sa ohradzuje voči stanovisku Odborového zväzu pracovníkov peňažníctva a poisťovníctva, ktoré je založené na nepravdivých a pravdu skresľujúcich informáciách. Dôsledne rešpektujeme právo na kolektívne vyjednávanie a v tomto smere dodržiavame  všetky právne predpisy“.

Záver inšpektorátu práce podľa nej nemá povahu záväzného správneho rozhodnutia, a preto je podľa banky nezákonný. „Jeho správnosť je, navyše, predmetom dvoch prebiehajúcich súdnych konaní, ktoré nie sú právoplatne ukončené. A preto pokusy o medializáciu zo strany odborového zväzu považujeme za neprimeraný zásah do rozhodovania nezávislých súdov,“ uviedla v stanovisku Tatra banky jej hovorkyňa Zuzana Žiaranová.

Banka sa preto nechce do právoplatného rozhodnutia súdov k podrobnostiam prípadu vyjadrovať.  Navyše vzhľadom na najnovšie stanovisko Odborového zväzu pracovníkov peňažníctva a poisťovníctva, a jeho útočný charakter zvažuje vyvodenie právnej zodpovednosti a ďalšie právne kroky.

„Považujeme za dôležité doplniť, že Tatra banka a Raiffeisen banka ako člen Slovenskej bankovej asociácie je dlhodobo súčasťou sociálneho dialógu s Odborovým zväzom pracovníkov peňažníctva a poisťovníctva. Máme tiež zástupcov z radov zamestnancov v Európskej zamestnaneckej rade spoločnosti Raiffeisen Bank International AG, ktorá predstavuje platformu na dialóg medzi zamestnancami a manažmentom skupiny RBI,“ uvádza Tatra banka.

Ďalšie informácie zisťujeme.

Zdroj informácií: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *