Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Koniec týždňa bez výrazných zmien

Investície 19.11.2016 | 23:21 0 Komentárov

Piatok bol z pohľadu makroekonomických dát a taktiež aj volatility pomerne chudobný. Pred otvorením trhu v Európe sme sa dozvedeli index výrobných cien. Na mesačnej báze rástli tieto ceny o 0,7 % pri predpokladanom raste o 0,1 %.

Medziročne sa index pohybuje v červených číslach a  aktuálne je na –0,4 %, pri predpoklade –0,9 % a predchádzajúcom poklese o –1,4 %. Za Európu sa vyhlasoval bežný účet, ktorý rástol z 22,9 miliárd na 29,8 miliárd. V piatok ráno mal prejav aj predseda Európskej centrálnej banky, ktorý hovoril o tom, že aj keď existuje veľa povzbudzujúcich faktorov v hospodárstve eurozóny, oživenie je stále  príliš závislé na pokračujúcej finančnej podpore.

ECB tak bude aj naďalej konať, s využitím všetkých dostupných nástrojov na zabezpečenie  stabilnej inflácie smerom k úrovni 2%. Poznamenal, že  na trhu sa stále nachádza značný stupeň neistoty. Hoci sa hospodárske oživenie stáva o niečo stabilnejšie. Je potrebné si uvedomiť, že  vývoj inflácie, závisí nielen na súčasných nastaveniach menovej politiky ECB, ale aj od ďalších politík. Hlavné európske akciové indexy končili deň nasledovne: Euro Stoxx 50 –0,69 %, FTSE 100 –0,28 %, CAC –0,52 % a nemecký index DAX –0,20 %.

Za veľkou mlákou bol koniec týždňa taktiež pomerné chudobný, Jedine makroekonomické dáta sa vyhlasovali z Kanady. Jadrová inflácia skončila medziročne na 1,7 %, pri predpokladanom raste o + 1,8 %. Medzimesačne rastie cenová hladina o 0,2 % čo je v súlade s konsenzom a rastom o desatinu z predchádzajúceho mesiaca.

Ročná miera inflácie dosiahla predpokladanú úroveň 1,5 %, čo je rast o 0,2 % z vzhľadom na predchádzajúci mesiac. Americké akciové indexy reagovali na dáta nasledovne: SPX –0,23 %, Dow Jones –0,18 % a NASDAQ –0,23 %.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *