Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Koniec týždňa s odtieňom červenej

Posledný obchodný deň v týždni sa akciové indexy nesnažili prebojovávať do ziskov a väčšina benchmarkov tak končí v zápornom teritóriu.

V prípade Európy strácajú akciové indexy nasledovne: DAX – 0.44 %, CAC – 0.47 %, FTSE100 – 0.03 %, FTSE MIB – 1.11 %, IBEX – 1.25 % a Euro Stoxx – 0.64 percentuálnych bodov. Hlavným dôvodom je na jednej strane mierny rast eura, ktoré posilňovalo najmä vďaka dobrým výsledkom týkajúcim sa indexov nákupných manažérov. Indexy nákupných manažérov skončili priaznivo vo Francúzsku.

V Nemecku a eurozóne skončili zmiešane a za zelenými číslami zaostávalo hlavne nemecké PMI v službách a tiež PMI v službách eurozóny. Ukazovatele sa však udržali nad hodnotou 50, čo je stále ideálna hodnota tohto indikátora.

Na druhej strane trhy prijali vážnosť slov guvernéra ECB Maria Draghiho. Ten tvrdil, že bankový sektor na tom nie je najvhodnejšie a bolo by preň lepšie, ak by sa banky zlučovali a nadobudli by tak väčšiu silu. Potvrdzuje to napríklad aj Commerzbank, ktorá plánuje do budúcna uvoľniť niekoľko tisíc pracovných miest. Okrem toho bola počas piatkového obchodovania najväčším stratovým článkom nemeckého akciového indexu DAX práve Deutsche bank.

Čo sa týka Ameriky, obchodovanie bolo uzavreté v nasledujúcich stratách: S&P500 – 0.51 %, Dow Jones – 0.71 % a NASDAQ – 0.63 percentuálnych bodov. Medzi akciami, ktoré strácali najviac, bol najmä energetický sektor. Naň zavážila práve prudko klesajúca cena ropy. Najvhodnejšie nedopadol ani index nákupných manažérov vo výrobe týkajúci sa USA, ktorému sa podarilo prebojovať na úroveň 51.4, pričom očakávania sa nachádzali na hladine 52.1 bodu.

Čo sa týka komodít, spomínaný pokles ropy zapríčinila Saudská Arábia, ktorá sa odmieta podieľať na dohode OPECu o stabilizácii ropného trhu. Ako to tak vyzerá, zaťahuje do toho aj Irán. Ropa WTI v dôsledku toho klesá o 3.13 % a ropa Brent o 3 percentuálne body. Pre zlato a striebro bol prakticky piatok málo volatilný. Zlato si polepšilo o 0.11 % a jeho strieborný náprotivok klesal 0.87 percentami. Drahé kovy v piatok prakticky kopírovali najmä pohyb dolára.

Peter Sagan, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *