Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Koronavírus bude Slovensko na daniach stať 3,1 mld. eur

Makroekonomika 23.04.2020 | 17:37 0 Komentárov

Daňové a odvodové príjmy budú v tomto roku o 3,1 mld. eur nižšie, než to, čo Inštitút finančnej politiky prognózoval ešte vo februári. Za týmto dramatickým prepadom stojí koronavírus.

Kým vlani rástli daňovo-odvodové príjmy o 5,7 percenta, pandémia a jej následky ich v tomto roku stiahnu o 6,9 percenta. Vyplýva to z aktuálnej daňovej prognózy z dielne Inštitútu finančnej politiky na ministerstve financií.

Neistotu spojenú s vývojom aktuálnej recesie pretavuje inštitút do alternatívnych scenárov. V prípade horšieho vývoja môže pokles príjmov v tomto roku dosiahnuť 3,7 až 4,2 mld. eur.

Hlavným dôvodom je výrazný prepad slovenskej ekonomiky. Výpadok príjmov prehĺbia aj ekonomické opatrenia na zmiernenie dopadov koronavírusu na našu ekonomiku. Na budúci rok očakávame len pomalé oživenie príjmov.

Oproti februárovej prognóze sa najvýraznejšie prepadla daň z príjmov firiem, a to o viac ako štvrtinu (710 mil. eur). Od roku 2021 bude tempo rastu korporátnej dane nižšie než rast ziskov, pretože základ dane bude znižovať umorenie strát za rok 2020.

Výpadok dane z pridanej hodnoty (DPH) je v porovnaní s februárovou prognózou 14 percent (takmer 1 mld. eur). Ročná efektívna daňová sadzba pri DPH klesne tento rok na 14,7 percenta v dôsledku mierneho nárastu nezaznamenanej ekonomiky a celkovej nižšej ochoty platiť dane. Tento vývoj sa podobá na situáciu z roku 2009.

Pokles trhu práce zníži príjmy Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní o šesť percent. Mestám a obciam uberie aktuálna kríza osem percent príjmov naviazaných na dane z práce fyzických osôb.

Čerpanie dávok ošetrovného a nemocenského kompenzuje síce výpadok príjmov domácností počas choroby, alebo starostlivosti o príbuzného, zároveň však spôsobuje dodatočný výpadok na daniach a odvodoch naviazaných na trh práce. Rizikom pre výber daní a odvodov sú aj odklady platieb daní a poistného.

Hlavné opatrenia smerujú najmä na zlepšenie likvidity podnikateľov a zamestnancov. Výdavkové opatrenia ako napríklad preplatenie hrubej mzdy zamestnancov čerpajúcich PN, alebo OČR, náhrady miezd a príspevky pre živnostníkov podľa poklesu tržieb, či zatvorené prevádzky spôsobia výpadok na daniach a odvodoch cez zníženú mzdovú bázu.

Pandémia podrazila nohy aj sľubne sa vyvíjajúcemu výnosu dane u živnostníkov. Prerušenia, alebo pozastavenia živnosti budú mať negatívny efekt na výnos dane v nasledujúcom roku. Inštitút do ďalších rokov očakáva postupný návrat k predkrízovým hodnotám vďaka záchrannej sieti pre živnostníkov.

Zhoršený bude aj výnos všetkých spotrebných daní. Zníži sa totiž spotreba domácností. Výnimkou je miernejší pokles spotrebnej dane z tabakových výrobkov, kde sa neočakáva výraznejšia zmenu spotrebiteľských návykov.

Pandémia koronavírusu vymaže oproti predošlému roku dve miliardy eur z celkových príjmov verejnej správy približne na úroveň 27 mld. eur. Výpadok pocíti najmä štátny rozpočet, ktorému bude chýbať 1,6 mld. eur kvôli prepadu výnosu DPH a korporátnej dane. Celkovo príjmy v roku 2020 medziročne poklesnú o takmer 6,9 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial