Streda 22. mája. Meniny má Júlia, Juliána

Koruna zovretá v kliešťach ČNB

EURO 07.08.2015 | 16:50 0 Komentárov

Píšeme na investujeme.cz: Záver z posledného zasadnutia bankovej rady ČNB je jasný – centrálna banka nič nemení a intervencie idú ďalej. Z tlačovej konferencie guvernéra M. Singera vyplynulo, že s exitom stále nemá zmysel počítať skôr ako v druhej polovici budúceho roka. Úvahy o tom, že by ČNB pristúpila k posunutiu kurzu smerom k silnejším hodnotám, aby si tak exit uľahčila, sa javia ako nepravdepodobné.

A ako rovnako nepravdepodobné sa zdá aj zavedenie záporných úrokových sadzieb, o ktorom sa na rade dokonca vraj ani seriózne nediskutovalo. ČNB tak chce brániť kurz koruny bez použitia záporných sadzieb a rastúce devízové ​​rezervy jej zatiaľ nijako nevadia. O schopnosti či možnostiach ČNB brániť korunu v  blízkosti zvolenej hranice preto netreba pochybovať.

Koľko musela v posledných týždňoch ČNB nakúpiť devízových rezerv na obranu slabé koruny ale samozrejme nikto presne nevie a bližšie to odmietol komentovať na včerajšej tlačovej konferencii aj guvernér M. Singer. Definitívne jasno budeme mať zhruba s dvojmesačným oneskorením po zverejnení presne rozkľúčovaných devízových obchodov ČNB. Pohľad do bilancie centrálnej banky nám ale ukazuje, že v posledných desiatich dňoch v júli (keď bola koruna prakticky prisatá na úroveň 27,00 EUR / CZK) devízové ​​rezervy nijako dramaticky nevzrástli (zhruba o 3,7 miliardy korún).

Čo však môžeme v takomto prostredí čakať od koruny? V tejto chvíli nemá veľa dôvodov k oslabeniu. Do konca intervenčného experimentu ale ešte zostáva aspoň rok, a to nie je krátka doba. Pokiaľ bude ČNB musieť dlhšiu dobu aktívne brániť intervenčnú hranicu, môžu mať predovšetkým zahraniční hráči nutkanie v medzičase privrieť svoje dlhé pozície v českých korunách. A v takých momentoch by česká mena mohla načas prejsť aj do krátkodobej defenzívy. Inak si ale veľmi veľké nádeje na slabšie úrovne robiť nemôže.

Jan Bureš

Hlavný ekonóm Poštovej sporiteľne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *