Streda 23. január. Meniny má Miloš

Krajiny eurozóny vyjadrili podporu Grécku…

Predstavitelia krajín eurozóny sa dnes dohodli na pomoci zadlženému Grécku, pokiaľ táto krajina zníži svoj deficit rozpočtu. V tom prípade sú krajiny eurozóny pripravené „k rozhodnému a spoločnému postupu, aby zaistili stabilitu“.

Cestu k dohode otvorilo stretnutie zástupcov Nemecka (Merkelová), Francúzsko (Sarkozy), EÚ (Van Rompuy, Barroso), ECB (Trichet) a Grécka (premiér Papandreou), ktoré sa uskutočnilo v Bruseli pred summitom EÚ.

Kancelárka Merkelová, prezident Sarkozy a Rompuy by mali dohodu ďalej bližšie predstaviť ostatným predstaviteľom štátov EÚ na dnešnom summite. Doteraz bola vyhlásenie veľmi všeobecné a bez konkrétnych záväzkov a prinášala len ubezpečenie, že budú podniknuté kroky k záchrane Grécka. Pravidlá a podmienky, za ktorých bude Grécku poskytnutá pomoc a forma pomoci samotnej, sa budú pravdepodobne vyjednávať až na zasadnutí ministrov financií EÚ, ktoré začína v pondelok 15. februára.

Nedostatok podrobnejších informácií a podmienky, za ktorých dohoda vznikla, naznačujú, že pomoc Grécku je veľmi delikátna. Niektoré štáty (Nemecko, Francúzsko) pravdepodobne nechceli z politických dôvodov pripustiť, aby sa do riešenia zapojil MMF, aj keď to niektoré štáty eurozóny, a predovšetkým štáty mimo eurozóny (Británia, Švédsko), preferovali. Na prelome roka 2008/2009 pritom EÚ nezasiahla a prenechala pomoc Maďarsku, Rumunsku a Lotyšsku Medzinárodnému menovému fondu.

Van Rompuy dnes uviedol, že MMF by mohol poskytnúť odbornú pomoc EÚ pri monitorovaní vývoja v Grécku. Van Rompuy síce vyhlasoval, že štáty eurozóny sa dohodli, aj keď Grécko oficiálne o žiadnu pomoc nepožiadalo, ale na druhú stranu je situácia v Grécku veľmi vážna. Schodok štátneho rozpočtu v minulom roku pravdepodobne dosiahol 13 % HDP. Štátny dlh v tomto roku dosiahne 125% HDP. To vyvolávalo obavy zo štátneho bankrotu a prinieslo negatívny postoj voči gréckym aktívam.

Grécke akcie od októbra stratili cez 35%, riziková prirážka pre grécke dlhopisy voči nemeckým dlhopisom je najvyššia za posledných 12 rokov . Nervozita začala posledné dva mesiace zrážať aj kurz eura (8měsíční minimum 1,36 USD / EUR) a cenu španielskych a portugalských aktív.

Vyhrotená situácia dokonca začala vyvolávať nervozitu aj na globálnych finančných trhoch. Špekulácie o pomoci Grécku v posledných dňoch viedli k rastu finančných trhov. Dnešné vyhlásenie trhy prijali spočiatku neutrálne, ale pozvoľna sa vrátila opäť predajná nálada. Európskej akcie stráca 1,0-1,5%, španielske dokonca okolo 2,5%. rozpačitý reakciu pravdepodobne spôsobila nejasnosť a vágnost vyhlásenie, ktoré vlastne pre trhy nie je žiadne riešenie, a je teda zatiaľ skôr sklamaním.

Zdroj:
Atlantik FT
.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *