Utorok 19. február. Meniny má Vlasta

Krajiny V4 rokovali o generačnej výmene v rodinných firmách

Ostatné správy 17.07.2018 | 16:06 0 Komentárov

Ministerstvo hospodárstva pracuje na opatreniach, ktoré by mali rodinným firmám pomôcť zvládnuť generačnú výmenu manažmentu. Ide o spoločnú tému s ostatnými krajinami V4.

S týmto cieľom sa uskutočnilo aj stretnutie príslušných ministerstiev všetkých štyroch štátov zoskupenia. Rokovanie sa konalo v rámci slovenského predsedníctva V4.

Tak ako na Slovensku, aj v okolitých krajinách, ktoré pred zhruba 30 rokmi prešli transformáciou zo socialistického na trhové hospodárenie, totiž dnes viaceré firmy riešia odchod generácie zakladateľov a hľadanie ich nástupcov. Odchádzajúca generácia má tri základné možnosti – postúpenie vedenia v rámci rodiny, využitie externého manažmentu a odpredaj podniku. Pripraviť by sa preto mala schéma pomoci rodinným firmám.

Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Rastislav Chovanec uviedol, že rodinné firmy majú v slovenskej ekonomike špecifické postavenie. K dispozícií je preto v tejto oblasti podpora prostredníctvom agentúry Slovak Business Agency. Ideálnym riešením je využitie služby externého poradcu, ktorý by pre firmu vedel pripraviť plán prechodu na nový manažment.

V rozpočte ministerstva hospodárstva je na to podľa R. Chovanca vyčlenených niekoľko sto tisíc eur. Je však potrebné, aby sa firmy o tejto podpore dozvedeli. Vlády by okrem toho chceli zvýhodniť zamestnávanie rodinných príslušníkov majiteľov rodinných firiem.

„Možno by sme sa nemali zastavovať pri tom, aby boli jednotné na platforme V4, ale európsky,“ načrtol námestník ministerky priemyslu a obchodu ČR Vladimír Bärtl.

Štátny tajomník ministerstva podnikania a technológií Poľska Marcin Ociepa dodal, že u nich pred dvoma týždňami prijali zákon, ktorý súvisí práve s témou rodinných firiem. Tie sú totiž pre lokálnu ekonomiku Poľska mimoriadne dôležité. Tvoria totiž veľkú časť produkcie krajiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *