Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Krugman: Mýty, ktoré o sebe USA šírili, sú rozptýlené

Američania kedysi poučovali ostatné krajiny a hovorili im, že musia kopírovať model USA. Najmä ázijská finančná kríza na konci deväťdesiatych rokov vyvolala veľkú vlnu takéhoto moralizovania.

V roku 2000 tak vtedajší minister financií Lawrence Summers uviedol, že kľúčom pre vyhnutie sa finančnej kríze  sú dobre kapitalizované banky, ich kvalitný dozor, efektívne vedenie spoločností, dobre fungujúci proces bankrotu a dôveryhodné spôsoby vymáhania zmluvných kontraktov. To znamenalo, že tieto veci USA majú a Ázia nie.

Účtovné škandály spoločností Enron a WorldCom mýtus o efektívnom vedení spoločností rozptýlili. Dobrá kapitalizácia bánk a kvalitný dohľad sa dnes zdajú byť zlým vtipom. A podľa chaosu na trhu hypoték je nutné sa pýtať, či je ekonomika USA je vôbec riadená nejakými zákonmi.

Doterajší vývoj bol nasledujúci: Monumentálny krach na trhu s bývaním a vysoká nezamestnanosť viedli k epidémii defaultu. Milióny vlastníkov nehnuteľností nie sú schopné platiť hypotéky. Dochádza tak k ich zabaveniu. Objavujú sa príbehy ako z hororu, keď bol napríklad zabavený dom mužovi z Floridy, aj keď nemal žiadnu hypotéku. A niektoré firmy zákon úplne ignorujú. Súdy schvaľujú zabavenie domu bez toho, aby boli požadované potrebné dokumenty.

Na povrch tak vypláva hrozná pravda: V mnohých prípadoch ani potrebné dokumenty neexistujú. Na vrchole bubliny pôžičky udeľovali pochybné spoločnosti, ktorým išlo len o objemy. Tie potom boli predané iným spoločnostiam, ktoré z nich vytvorili cenné papiere. Teraz je zrejmé, že detaily, ako špecifikácia povinností dlžníkov, boli často zanedbávané. Je tak takmer isté, že veľký počet dlžníkov čelí nezákonným praktikám. Navyše inštitúcie, ktoré sprostredkovali predaj týchto cenných papierov, čelí kvôli absencii potrebných zmlúv žalobám investorov. Ide pritom o tej istej spoločnosti, ktoré boli vládou minulý rok zachraňovanie. Chaos na trhu s hypotékami hrozí ďalšou krízou.

Republikáni a Kongres o uvedenom klamú, konzervatívna tlač, ako The Wall Street Journal, považuje absenciu zmlúv za trivialitu. V podstate hovoria, že keď banka tvrdí, že dom je jej, mali by sme jej veriť. Tam, kde nie sú vlastnícke práva, by ich mala vytvoriť vláda. Nebude to ľahké, ale to, čo máme, dnes nefunguje.

Zdroj: Patria-online.sk, Paul Krugman v New York Times.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *