Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Denný komentár: Krvavé slzy finančných trhov

Americké akciové tituly si predstavovali návrat po predĺženom víkende úplne inak ako bolo dnešné večerné zatváranie (DJIA – 1,03%, SP -1,15%, Nasdaq -1,11%). Dnešný negatívny vietor sfúkol pozitívne štyri obchodné seansy z minulého týždňa.

Dôvodom boli prevažne informácie zo starého kontinentu, kde na povrch vyplávali opätovne informácie o rizikovosti európskeho bankového sektora. Správy, že nemecké banky mali pri svojich záťažových testoch výrazne benevolentnejšie podmienky a reálne bankový sektor najsilnejšej európskej ekonomiky potrebuje infúziu v objeme 100 mld. EUR poriadne zatriasol dôverou v EURo

Európa ložiskom rizika

Negatívne správy o stave bankového sektora vyplávali i z írskej ekonomiky, k tomu sa pridali pokračujúce názory, že Grécko nedokáže splatiť svoje záväzky po tom ako končí trojročný podporný finančný plán EU (grécke dlhopisy opätovne operujú s dvojcifernými výnosmi). Ak k tomu pripočítame neočakávaný prepad podnikových objednávok nemeckej ekonomiky a komentáre predstaviteľov ECB (Stark) o zhoršujúcom sa výhľad európskej ekonomiky pre druhú polovicu roku 2010, tak riziko dnes dostalo silnú inšpiráciu.

Krvavé slzy

Zaujímavé pohyby pod tlakom nákupu dlhopisov (US a nemeckých) a výpredaju akciových titulov sme videli na devízovom trhu. EURCHF posunul nové historické minimá k bariére 1,28, USDJPY posunul nové 15-ročné minimá k úrovni 83,50. Stále platí, že krvavé slzy finančných trhov pod tlakom nárastu rizika vyhovuje financujúcim menám pri operáciách s likviditou – carry trades (USD, CHF, JPY) a zlatu ako uchovávateľovi reálnych hodnôt.

Zdroj: Valér Demjan, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *