Pondelok 25. marca. Meniny má Marián

Kto opraví americkú ekonomiku?

Mnoho komentárov k americkému hospodárstva dnes vyvoláva dojem, že jeho problémy by mali vyriešiť ekonómovia. No Washington má veľa bystrých ekonómov a napriek tomu problémy trvajú. Ekonomika je ako mrak: jedine ten, kto je vnútri, pozná podrobnosti. Tým podstatným sú častice pary, z ktorých sa skladá…

Podobne platí, že ekonomika je súhrnom transakcií zahŕňajúcich tovar a služby, poväčšinou dodávaných obchodnými podnikmi. Rozhodujúce je ich správanie a to nemožno dostatočne dobre sledovať zo vzdialenej perspektívy ekonomických modelov a štatistík, ale jedine v teréne – tam, kde sa ekonomika buduje, kde sa rozpadá a kde je potrebné ju opraviť.

V teréne existujú dva druhy podnikov: tie, ktoré sa spoliehajú na vynaliezanie, a tie, ktoré sa spoliehajú na vykorisťovanie. V každej ekonomike nájdeme oboje, ale zdravá ekonomika uprednostňuje vynaliezavosť. Tá cibrí zmysel pre podnikanie, ktorý zo Spojených štátov urobil ekonomického ťahúňa. Americká ekonomika však dnes bohužiaľ dáva prednosť vykorisťovateľom.

Hospodársky rozvoj prechádza cyklom, ktorý začína u mladých vynaliezavých podnikov, ktoré zavádzajú nové produkty, služby a procesy. Časom však, keď uspejú, mnohé novátorské firmy sa menia vo vykorisťovateľov. Nasýtia svoje trhy, dôjdu im nové myšlienky a zpohodlnia. Namiesto vývoja nových produktov rozširujú svoj sortiment, tlakom na pracujúci si znižujú náklady, lobingom u vlád si zaisťujú priaznivé zaobchádzanie, spájajú sa s konkurentmi, aby obmedzovali konkurenciu, a manipulujú so zákazníkmi, aby z nich vypotili posledný halier.

V dôsledku toho samozrejme ochabuje schopnosť týchto podnikov brániť sa kreatívnym výzvam ďalšej vlny vynálezcov – svižných nových firiem, ktorým tučné staré korporácie čelia – a kolobeh deštrukcie a rekonštrukcie začína nanovo.

Porovnajte si to s Amerikou finančných sanácií, kde sa tučné sumce považujú za "príliš veľké na krach". V skutočnosti sú mnohí z nich príliš veľkí – alebo prinajmenšom príliš zle riadení – na úspech. Čím si inak vysvetliť, prečo významné banky a poisťovne stavili svoju budúcnosť na hypotéky, ktoré by už povrchný prieskum označil za stariny? Ich vrcholní manažéri buď nič nevedeli, alebo sa cynicky domnievali, že im to prejde, zatiaľ čo ďalším manažérom týchto firiem to buď bolo jedno, alebo sa im nedarilo so svojimi šéfmi prehovoriť.

Tento americký problém siaha ďaleko za finančné sanácie. Na každý Apple a Google – vynaliezavých inovátorov par excellence – pripadajú elektrárenskej spoločnosti so svojimi útulnými daňovými dohodami, zmluvní partneri ministerstva obrany žijúci z rozpočtov vlád a farmaceutické firmy, ktoré si svoje inovácie kupujú a ceny určujú podľa toho, čo trh ešte unesie, a to vďaka patentom, ktoré im udeľujú vlády, bez toho aby však bdeli nad ich držiteľmi.

Navyše mnoho mladých amerických firiem práve prechádza k vykorisťovaniu. Kým tradične podnikatelia zvyčajne vytvárali udržateľné dedičstva, dnes sa mnohí z nich sa usilujú o urýchlený predaj akcií, aby rýchlo prišli k peniazom. To môže byť nesmierne dysfunkčné, lebo to ukrajuje veľkú časť z toho, čo je ešte potrebné sa naučiť.

Keď sa ekonómovia chvália skvelou produktivitou Ameriky, majú na mysli novátorstvo – vynaliezanie spôsobov ako robiť veci lepšie, najmä vďaka lepším postupom. Značná časť tejto "produktivity" je ale v skutočnosti deštruktívne koristnícka. Spomeňme na všetky tie korporácie, ktoré pri prepade ceny akcií prepustili veľké počty ľudí, ponechali si zle platených prepracovaných zamestnancov a vyhorených manažérov, zatiaľ čo výkonní riaditelia sa zo situácie vyzuli aj so svojimi bonusy.

Aby sme si osvetlili, kam to vedie, predstavme si spoločnosť, ktorá prepustí všetky svoje robotníkov a potom expeduje zákazky zo skladových zásob. Ekonomické štatistiky by jej počínanie zaznamenali ako mimoriadne produktívne – samozrejme len do chvíle, kým by jej došli zásoby. Americkému podnikania práve zásoby dochádzajú.

Ak sa na situáciu pozeráma touto optikou, súčasné ekonomické problémy Ameriky nemožno vyriešiť žiadnou rychloopravou. Prepustiť zamestnancov alebo aj tlačiť peniaze môže byť jednoduché, čo však už neplatí pre snahu zmeniť dysfunkčné správanie. Ekonomiku USA budú musieť opraviť tamojšie podniky, jeden po druhom, priamo v teréne. Budú musieť zmeniť prístupy a to bude vyžadovať obrovské odhodlanie a trpezlivosť – čo sú vlastnosti, ktorých je dnes podľa všetkého v USA nedostatok.

Začať by sa malo v radoch amerických výkonných riaditeľov, ktorých treba očistiť od žoldnierov, aby sa povzbudilo skutočné vodcovstvo. Toto je jednoduchá časť: odstráňte nehorázne kompenzačné balíčky a uvidíte, ako sa žoldnieri sami vytratia. Prevziať vedenie potom budú môcť tí, ktorí majú záujem budovať a udržiavať slušné podniky – a chápu, že takéto snaženie vyžaduje tímovú prácu.

Budovanie úspešných podnikov chce čas – čas venovaný vynaliezaniu lepších produktov, efektívnejšiemu poskytovaniu služieb zákazníkom a podpore pracujúcich spôsobmi, ktoré posilnia ich lojalitu. Svoj význam majú aj symboly: malo by sa napríklad upustiť od výrazu "ľudské zdroje", pretože veľký podnik nie je súborom vyčleneného kapitálu, ale komunitou angažovaných ľudských bytostí.

Verejná podpora by sa mala presunúť od ochrany veľkých zavedených korporácií k motivácii rastu novších podnikov. A nováčikov treba odrádzať od zhonu do náručia krátkozrakých burzových analytikov (a nejednu zavedenú korporácii by bolo na mieste podnietiť, aby sa z ich náručia vyvázala). Zároveň je potrebné využiť regulácie a zdanenie ku skrotenie ničivého jednodňového obchodovania a ďalších koristnických špekulácií, ktoré vytláčajú udržateľné investície a narušujú regulárne obchodné aktivity.

Čo teraz americká ekonomika potrebuje predovšetkým, sú manažéri, ktorí sa vyznajú vo svojej brandži a záleží im na nej. Armády manažérov s titulom MBA, ktorí sú všeobecne vyškolení na riadenie všetkého, ale konkrétne ničoho, nie sú súčasťou riešenia, ale problému. To isté platí pre ekonómov, ktorí sa zaoberajú štúdiom mrakov, bez toho by sa kedy namočili.

Autorom textu je Henry Mintzberg – profesor manažérskych štúdií s Cleghornovým štipendiom na McGillovej univerzite. Copyright: Project Syndicate, 2011. Zdroj: Patria online, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *