Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Akciový komentár: Kto tomu zavelí?

Akciový týždeň začal v Európe miernym rastom, ktorý dlho nevydržal a zdalo sa, že výpredajom nebude konca. Hoci euro zastavilo svoj prepad voči doláru v tomto týždni a situácia okolo Grécka sa na chvíľu upokojila. Nemecko zakázalo špekulácie na pokles, tzv. „short“, no akciové trhy pokračovali v poklese.

V USA klesol v apríli index spotrebiteľských cien medzimesačne o 0.1 percenta napriek očakávanému rastu o jednu desatinu percenta a medziročne vzrástol o 2.2 percenta. V Eurozóne sa inflácia taktiež drží na nízkej úrovni a v apríli dosiahla medzimesačný nárast o 0.5 percenta, medziročný o 1.5 percenta. Ranu pod pás dal akciovým trhom vo štvrtok aj údaj z amerického trhu práce, keď prekvapil počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti do 15. mája nárastom o 25 tisíc na 471 tisíc. Indexy v Maďarsku, Turecku, či Rumunsku prepadli od 6.5 do 8.1 percenta.

NWR dosiahlo za 1. štvrťrok 2010 rast tržieb o 36.7 percenta na 328.6 miliónov eur, no napriek tomu zaknihovalo stratu vo výške 14.5 miliónov eur. V 1. štvrťroku 2010 mala spoločnosť zvýšené náklady pre zníženú produkciu. V tomto roku očakáva spoločnosť zvýšené náklady spôsobené výdavkami na vývoj a pohybom menových kurzov. Výhľad na vývoj trhu s uhlím ostáva ale naďalej pozitívny. Investorov spoločnosť výsledkami nepresvedčila a akcie NWR stratili až 15.6 percenta a uzavreli na 211 českých korunách.

Maďarská OTP Bank zvýšila v 1. kvartáli 2010 medziročne čistý zisk o 1 percento na 42.4 miliárd forintov a prekonala očakávania analytikov o 14 percent. Banka uviedla, že jej ruská jednotka je na dobrej ceste s dynamicky rastúcim príjmom a klesajúcimi nákladmi. Banka je otvorená novým akvizíciám, ktoré by posilnili jej pozíciu na trhu. Situácia na trhoch nedovolila bankám posilniť a strácali naprieč celou Európou. Akcie OTP Bank klesli o 6.4 percenta na 5930 maďarských forintov a neboli výnimkou v danom sektore.

Tento týždeň neočakávame z Európy významnejšie správy a očakávanú pozitívnu náladu na akciových trhoch v začiatku týždňa môžu opäť zastaviť informácie ohľadom dlhu v Eurozóne. Ani enormný rast krajín ako Čína, alebo India nebude večný a ponúka sa otázka, kedy dosiahnu vrchol konjunktúry a kto, alebo čo bude ďalším ťahúňom na finančných trhoch.

Zdroj: Vladimír Gešperík, Capital Markets.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *