Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ktoré automobily si Slováci vážia najviac

Poistenie 11.10.2016 | 13:32 0 Komentárov

Nové autá strácajú na cene zvyčajne veľmi rýchlo. Pre ich majiteľov ale úžitková hodnota tak rýchlo neklesá. Na krytie rozdielu medzi kúpnou a trhovou cenou auta slúži poistenie GAP. 

Keďže pri havarijnom poistení sa na ocenenie vozidla využíva jeho trhová cena, nechráni majiteľov áut na 100 percent. Tí musia pri krádeži alebo totálnej škode znášať rozdiel medzi trhovou hodnotou a cenou, za ktorú si môžu zaobstarať auto nové. „Už v priebehu prvého roka môžu niektoré modely áut stratiť až 30 percent z kúpnej ceny,“ vysvetľuje Marián Bátovský, riaditeľ úseku poistenia spoločnosti Colonnade Insurance.

V prvej desiatke áut, ktoré si ľudia najčastejšie poisťujú na plnú cenu sa nájdu aj drahšie kúsky, štatisticky prevládajú cenovo dostupnejšie modely do 20–tisíc eur. „Dôvod je jednoduchý. Pre človeka, ktorý si kúpi auto napríklad za 10–tisíc eur môže byť strata vozidla častokrát bolestivejšia,“ vysvetľuje Bátovský. Niektoré modely lacnejších áut tiež podľa neho strácajú podielovo vyššiu cenu v prvých rokoch, ako tie drahšie. Výška poistného sa vypočítava ako určité percento z kúpnej ceny. Majitelia lacných áut tak platia nižšiu cenu. 

 Poradie

Značka

Typ

Podiel

1.

Škoda

Octavia

7,87%

2.

VW

Golf

4,29%

3.

VW

Passat

3,20%

4.

Škoda

Fabia

2,89%

5.

BMW

X5

2,78%

6.

BMW

rad 5

2,48%

7.

Suzuki

SX4

2,34%

8.

Škoda

Superb

2,11%

9.

BMW

rad 3

1,98%

10.

Audi

A6

1,84%

 

GAP je špeciálny typ pripoistenia k havarijnému poisteniu, ktoré kompenzuje rozdiel medzi trhovou a kúpnou cenou vozidla. Ak teda auto ukradnú alebo je zničené pri havárií, jeho majiteľ si môže okamžite zaobstarať vozidlo v tej istej cene, v rozsahu platnej poistky. Tento druh poistenia sa oplatí najmä v prvých štyroch rokoch, kedy hodnota áut klesá najrýchlejšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *