Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Ktoré firmy sa tešia z víťazstva D. Trumpa? Zbrojovky

Kým akciové trhy všeobecne a vo všetkých častiach sveta reagovali na oznámenie víťazstva Donalda Trumpa v amerických voľbách poklesom, akcie zbrojárskych firiem naopak rástli. Zmizla totiž hrozba v podobe prísnejšej regulácie nákupu zbraní v USA a nový prezident okrem toho sľubuje vyššie vládne výdavky do zbrojenia. 

Akcia spoločnosti Rheinmetall, ktorá je súčasťou indexu MDax napríklad vyskočila o štyri percentá. Účastiny amerických spoločností General Dynamics, Raytheon, Lockheed Martin či Northrop Grumman na newyorskej burze vzrástli až sedem percent.

Dôvodom tohto pozitívneho sentimentu v zbrojárstve sú vyhlásenia nového prezidenta. Ten už stihol oznámiť svoj plán, že zvýši počet vojakov v americkej armáde až o 90 tisíc. Okrem toho plánuje kúpiť 42 nových bojových lodí a nakúpiť 100 moderných bojových lietadiel. Špekuluje sa dokonca i o zastavení denuklearizácie americkej armády, ku ktorej dochádzalo v posledných 20 rokoch.

Ďalšou dobrou správou pre zbrojárov sú nároky D. Trumpa na vyššie výdavky na zbrojenie v Európe. Ešte ako kandidát totiž vyčítal európskym štátom, že sa podieľajú na záväzkoch NATO len menšou časťou a že neplnia svoje záväzky týkajúce sa modernizácie armády. 

Zdroj informácií: DPA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *