Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Kúpa vianočných darčekov by sa nemala financovať zo spotrebného úveru

Predvianočné obdobie zaťaží nejeden rodinný rozpočet. Súčasne s tým v týchto týždňoch rastie aj záujem klientov o spotrebné úvery. Zdá sa však, že klienti nevyužívajú toto financovanie na kúpu darčekov alebo iné výdavky spojené s krátkodobou spotrebou.

Spotrebné úvery by nemali slúžiť  na jednorazové výdavky spojené s vianočnými nákupmi. Na preklenutie obdobia niekoľkých týždňov môže byť finančne výhodnejšia kreditná karta s bezúročným obdobím, miniúver alebo povolené prečerpanie na účte.

„V uplynulých týždňoch vidíme mierny rast záujmu o spotrebné úvery. Tie sú bezúčelové, no z dotazníkov aj rozhovorov s klientmi ale vyplýva, že aj v tomto období čerpajú úvery na financovanie dlhodobej spotreby. Teda kúpu vozidla, rekonštrukciu bývania alebo väčšiu investíciu do vybavenia domácnosti, pričom tento trend sa dlhodobo nemení. Priemerná dĺžka splatnosti úverov čerpaných v tomto období sa pohybuje na úrovni šiestich rokov,“ vysvetľuje Andrea Lazar, manažérka retailového segmentu ČSOB.

Pri čerpaní spotrebného úveru platí základné pravidlo, že životnosť a užívanie predmetu, ktorý si človek z úveru kúpi, by mali presahovať dobu jeho splácania. Vianočné darčeky sú typicky veci, kupované pre krátkodobú spotrebu. Ich cieľom je urobiť radosť obdarovanému. Nejde teda o nevyhnutné nákupy.

Ak človek pred Vianocami nevyhnutne potrebuje finančne vykryť obdobie najbližších týždňov a financovať nákupy, napríklad elektroniky, mal by pred spotrebným úverom uprednostniť kreditnú kartu. „Pri kreditnej karte totiž klient získava bezúročné obdobie, a ak peniaze vráti do 55 dní od nákupu, neplatí žiadne úroky,“ približuje Andrea Lazar. Ďalšou výhodou je, že v niektorých prípadoch zároveň získava aj predĺženú záruku na tovar o ďalší rok.

Ďalšou možnosťou ako kompenzovať krátkodobý výpadok v rodinnom rozpočte pred Vianocami je povolené prečerpanie na bežnom účte. To klientovi poskytuje rýchlu rezervu napríklad v prípade, ak mu po vianočných nákupoch nezaostalo na účte dosť peňazí na úhradu trvalých príkazov. Úrok z povoleného prečerpania sa platí len z vyčerpanej sumy, nie z celého úverového rámca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *