Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Kupónová privatizácia: pohľad spať po 25 rokoch

Investície 24.10.2016 | 12:23 0 Komentárov

Kuponáva privatizácia patrí medzi prvé ekonomické experimenty po zmene režimu. Cieľom bolo umožniť všetkým občanom získať časť vlastníctva, vtedy štátnych, podnikov. Hoci motív bol záslužný, v praxi veľa občanov z kuponovej privatiácie prínos nemalo. 

Dôvodom bolo neisté ekonomické prostredie, keď podniky jeden po druhom krachovali, ale i zjavné podvody investičných fondov, ktoré mali do podnikov v zastúpení občanov investovať.

„Keď sa robili štatistiky úspešnosti, tak paradoxne nevyšlo, že najlepší výnos z kupónovej privatizácie dosiahol ten, kto investoval v prvom kole. Paradoxne vyšlo, že najlepšia investícia bola do SES Tlmače, ktoré sa dali kúpiť až v treťom kole,“ hovorí podľa TASR riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Róbert Kopál. 

„Spravili sme v rodine diverzifikáciu, teda jeden člen rodiny investoval do fondov, druhý čisto do domácich akcií a jeden do českých spoločností, a nakoniec sa ukázalo, že investícia do fondov bola stratová, lebo to bol PSIPS v Banskej Bystrici, ktorý bol vytunelovaný. A naopak, investícia do akcií priniesla zhodnotenie, najlepšie to bolo do českých akcií,“ povedal R. Kopál.

Podľa neho mali väčšiu šancu niečo zarobiť tí, ktorí investovali do spoločností priamo, a nie prostredníctvom investičných fondov. „Množstvo fondov sa nesústredilo na zhodnocovanie, ale na tunelovanie. Drobní investori, ktorí investovali cez fondy, boli výrazne poškodení neprofesionálnou správou, ktorá bola sčasti neprofesionálna a sčasti bola možno vedome vedená do úpadku,“ myslí si R. Kopál.

Aj v súčasnosti sa pritom ešte nájdu akcie z čias kupónovej privatizácie, ktoré občanom môžu priniesť dividendy. Patria medzi ne napríklad akcie VÚB, Slovnaftu či Železiarní Podbrezová. „Je ich veľmi málo, ale napriek tomu sa zopár nájde. Do dnešných dní zostalo možno tri až päť titulov, ktoré sa obchodujú a prinášajú dividendové výnosy,“ priblížil R. Kopál.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *