Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Kým Grécko čaká na inšpektorov, FED-om otriasol európsky dlh

Včerajší obchodný deň bol poznačený vyhlásením inšpektorov z Európskej únie, podľa ktorého v priebehu budúceho týždňa plánujú dokončiť revíziu výsledkov gréckej ekonomiky.

Od gréckeho ministra financií Evangelosa Venizelosa prišla rýchla reakcia v podobe snahy prinútiť grécku politickú elitu k prijatiu výraznejších rozpočtových škrtov, aby sa krajina dokázala vyhnúť črtajúcemu sa bankrotu. To sa ale nepozdáva gréckym odborovým zväzom, ktoré ohlásili, že v októbri plánujú 24 hodinové štrajky na znak protestu proti novým úsporným opatreniam.

Akciové trhy tak zažívali výpredaje, paneurópsky index EuroStoxx 600 včera zaznamenal druhú stratovú seansu v tomto týždni. Hodnota benchmarku klesla o -1.65 % na 225.33 bodu, pričom vlnu poklesov najviac pocítili akciové tituly ropných spoločností. Trojica hlavných európskych akciových indexov uzavrela deň v teritóriu červených čísiel: FTSE 100 -1.40 %, CAC 40 -1.62 % a najvýraznejší pokles zaznamenal DAX -2.47 %. Finančníci z ING Groep (-2.87 %) včera vyhlásili, že spoločnosť v snahe upokojiť obavy trhu ohľadom svojej angažovanosti v problémových krajinách eurozóny výrazne znížila svoju expozíciu na talianskom vládnom dlhu. ING uviedla, že od konca júna, keď držala talianske dlhopisy v hodnote 7.3 mld. eur, do 15. septembra znížila podiel držaných talianskych štátnych dlhopisoch na úroveň 4.7 mld. eur.

Dvojdňové rokovanie FED-u prinieslo „zoznam najväčších starostí“ americkej centrálnej banky. Finančné otrasy eurozóny spôsobené dlhovou krízou sa stali hneď po probléme vysokej nezamestnanosti v USA druhým najviac skloňovaným pojmom. FED včera oznámil, že za účelom zníženia nákladov na ďalšie financovanie dlhu a v snahe odvrátiť recesiu americkej ekonomiky, nahradí krátkodobý dlh zo svojho portfólia za štátne dlhopisy s dlhšou platnosťou. Centrálna banka tak nakúpi dlhopisy so splatnosťou 6 až 30 rokov v hodnote 400 mld. USD, zatiaľ čo pristúpi k predaju krátkodobých dlhových inštrumentov s platnosťou do 3 rokov, a to v rovnakom objeme. Americké akciové indexy uzavreli v takmer trojpercentných stratách: Dow Jones -2.49 %, S&P 500 -2.94 %, Nasdaq -2.01 %.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *