Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Kým veľké podniky sa z krízy zotavujú, malé firmy sú stále zraniteľné

Investície 22.09.2020 | 14:17 0 Komentárov

Svetová ekonomika sa pomaly, no citeľne zotavuje z krízy. Neznamená to však, že sme z najhoršieho vonku. Ohrozené sú najmä malé firmy, ktoré nemajú dostatok prostriedkov na digitalizáciu biznisu.

Oživenie z koronakrízy je najviac viditeľné v Číne a v Ázii. Najnovšie čísla indexu nákupných manažérov potvrdzujú, že Čína sa vracia k vysokému rastu, aktuálne poháňanému vládnymi investíciami a zahraničným kapitálom. Export Južnej Kórei do Číny, ktorý sa považuje za spoľahlivý indikátor ekonomického rastu v Číne, prekvapuje rastom o 8,7 percenta počas septembra. V Číne, no aj v celej Ázii, rastie dopyt po mikroprocesoroch.

V iných častiach sveta je však situácia odlišná. Obnova ekonomiky je ešte stále neduživá. V Európe navyše prichádza druhá vlna pandémie, čo vytvára obavy o pripravenosť zdravotníckych kapacít na koronavírus súbežne s bežnou chrípkovou sezónou.

Vlády sa budú v tejto vlne pravdepodobne za každú cenu vyhýbať plošnému zatváraniu ekonomík. Náhradou by mali byť prísnejšie osobné hygienické pravidlá a lokálne obmedzenia prevádzky. Aj tieto kroky však môže ohroziť postupné oživovanie ekonomiky. Ohrozené budú rovnaké spoločnosti a odvetvia, aké boli najviac postihnuté v prvej vlne, teda najmä služby a cestovný ruch.

Ekonómovia posadnutí abecedou aktuálne diskutujú o tom, tvar akého písmena bude súčasná kríza mať. Podľa nás pôjde o oživenie v tvare písmena K. Znamená to, že uvidíme odlišný vývoj na makro a mikroúrovni. Rozdiely budú aj medzi jednotlivými odvetviami. Pri takomto scenári by niektoré spoločnosti ťažili z bezprecedentných rozpočtových a menových stimulov, kým iné budú postihnuté chudobou a bankrotmi.

Víťazmi budú pravdepodobne veľkí maloobchodníci, technologické a digitálne spoločnosti, či americké banky. Na druhom konci spektra budú malé a stredné podniky pôsobiace najmä v sektore služieb. Nie sú totiž schopné oživiť sa tak rýchlo ako veľké firmy. Dôvodom je aj to, že zaostávajú v digitalizácii. Chýbajú im totiž často zdroje na to, aby sa dokázali preklopiť do digitálneho sveta. Malé a stredné firmy budú preto potrebovať vládnu podporu po dlhší čas, ako veľké. Sú aj viac ohrozené rizikom bankrotu.

Christopher Dembik – hlavný makro analytik Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial