Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Lacnejšie potraviny ako u nás nájdete už iba v 6 krajinách EÚ

MakroekonomikaRadíme 28.06.2013 | 10:25 3 komentáre

Priemerná slovenská domácnosť minie mesačne na nákup potravín a nealkoholických nápojov vyše 200 EUR, čo predstavuje až štvrtinu z jej celkových spotrebných výdavkov. Je preto pochopiteľné, že cenovky na potravinových výrobkoch Slovákov zaujímajú a často sú nielen hlavným, ale aj jediným kritériom pri ich nákupoch. Odpoveď na to, aké drahé potraviny na Slovensku máme, priniesol len pred niekoľkými dňami štatistický úrad Eurostat.

Ako informuje analytička Poštovej banky Eva Sadovská, Slovensko má v rámci EÚ siedme najlacnejšie potraviny a nealkoholické nápoje. Hoci táto informácia znie na prvý pohľad pre slovenského spotrebiteľa priaznivo, má svoje „ale“. Lacnejšie potraviny ako my majú totiž všetky tri susedné krajiny V4. Nákup potravín v Poľsku je v priemere lacnejší o – 30%, v Maďarsku o – 7% a v Česku o – 3%. To býva lákadlom, hoci pre našu ekonomiku škodlivým, pre Slovákov žijúcich v prihraničných oblastiach. Menej platia za ten istý nákup potravín v rámci EÚ už iba v Rumunsku, Bulharsku a Litve.

Naopak, najviac za nákup potravín platia severania. Dáni v priemere o 64% viac ako my, Švédi o 43% a Fíni o 37%. Rakúske ceny potravín a nealkoholických nápojov sú vyššie oproti našim o 38%. Iná ponuka značiek ako u nás ale robí rakúske potraviny atraktívnymi, aj napriek vyšším cenám, najmä pre časť obyvateľov Bratislavy a okolia. O vyše tretinu sú potraviny drahšie ešte v prípade Írska a Luxemburska.

Blíži sa obdobie dovoleniek. Hoci mnoho pobytov je dnes už „all inclusive“, aspoň nejaký nákup potravín sa pritrafí na dovolenke asi každému z nás. Z obľúbených dovolenkových destinácií vyjde slovenských dovolenkárov najdrahšie nákup potravín v Taliansku (o 28% viac ako u nás), vo Francúzsku (o 25%) či v Grécku (o 20%). Naopak, najlacnejšie a to o – 22% nakúpime potraviny v už spomínanom Bulharsku.Od 1. júla sa členom EÚ stáva aj Chorvátsko – najobľúbenejšia dovolenková destinácia Slovákov. Za potravinový nákup v tejto krajine zaplatíme približne o 6% viac ako u nás.

Hoci sú u nás ceny potravín nižšie ako vo väčšine krajín únie, rozdiely medzi platmi Slovákov a väčšiny Európanov sú ešte viditeľnejšie. Len pre porovnanie, severania síce nakupujú o 37% až 64% drahšie potraviny ako my, no na výplatných páskach vidia sumy v priemere asi štvornásobne vyššie. Slováci sa zároveň pasujú s piatym najväčším podielom nezamestnaných, nakoľko bez práce je u nás každý siedmy ekonomicky aktívny Slovák.

Na vývoj cien potravín vplýva v každej ekonomike niekoľko faktorov – od spotrebiteľského dopytu cez daňové zaťaženie až po náklady spojené s ich výrobou či prepravou do obchodov. Pri neeurových krajinách svoju rolu zohráva aj vývoj kurzu meny danej krajiny voči euru.

Ceny potravín na Slovensku rastú aj v tomto roku. Najrýchlejšie medziročné tempo rastu máme už ale zrejme za sebou, nakoľko v úvode roka sme boli svedkami takmer 6% – ného rastu cien potravín, po ktorom ale nasledovalo spomalenie rastu smerom k 4% a obdobnú úroveň očakávame aj po zvyšok roka. Na druhej strane, prognózovať vývoj cien potravín je mimoriadne náročné, nakoľko ich vývoj závisí od počasia, následne od úrody a vývoja cien poľnohospodárskych komodít ale aj ropy na svetových trhoch. 

O koľko sú drahšie / lacnejšie potraviny a nealkoholické nápoje v jednotlivých krajinách v porovnaní so SR?
1. Dánsko

64%

14. Malta

13%

2. Švédsko

43%

15. Slovinsko

11%

3. Rakúsko

38%

16. Holandsko

10%

4. Fínsko

37%

17. Španielsko

7%

5. Írsko

36%

18. Chorvátsko

6%

6. Luxembursko

33%

19. Portugalsko

3%

7. Taliansko

28%

20. Estónsko

0%

8. Belgicko

26%

21. Lotyšsko

0%

9. Francúzsko

25%

22. ČR

-3%

10. Cyprus

25%

23. Maďarsko

-7%

11. Nemecko

22%

24. Litva

-11%

12. Grécko

20%

25. Bulharsko

-22%

13. Veľká Británia

20%

26. Rumunsko

-23%

EÚ (bez Chorvátska)

15%

27. Poľsko

-30%

Zdroj: Eva Sadovská, analytička Poštovej banky na základe údajov Eurostatu za rok 2012.

 

3 odpovede na “Lacnejšie potraviny ako u nás nájdete už iba v 6 krajinách EÚ”

  1. marian píše:

    Niekto sa tu šeredne pomýlil. Ja nakupujem v Rakúsku o 25 – 30 perc. lacnejšie ako na Slov. A v neporovnateľnej kvalite. Pri Rakúskych marketoch v pohraničí sa nedá nevšimnúť 90% slovenských áut na parkoviskách. Čo tam asi robia? Asi nakupujú, „drahé“ rak. potraviny.To ste sem okopírovali článok z 1990???? Alebo si túto stránku zaplatila „vláda“ SR…

  2. Mirecz píše:

    Súhlasím s marianom. Aj ku.vy vyjdu lacnejšie v Rakúsku ako u nás. U nás sú namyslenejšie a drahšie, v Rakúsku sú napr. ukrajinské či rumunské sociálne pracovničky oveľa lacnejšie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *