Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Len jeden z piatich Slovákov si dostatočne verí vo finančných rozhodnutiach

Investície 26.11.2019 | 15:09 0 Komentárov

Len 22 percent Slovákov v prieskume uviedlo, že oni sami najlepšie vedia, ako nakladať s peniazmi. Takmer polovica ľudí sa vyjadrila, že dáva na rady rodiny a priateľov, tretina verí bankám.

Približne polovica Slovákov sa v prieskume vyjadrila, že má neutrálny vzťah k investovaniu. Štvrtina z má voči financiách dokonca negatívne nastavenie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na zadanie Slovenskej sporiteľne zrealizovala spoločnosť IMAS International.

Približne 13 percent Slovákov uviedlo, že je vyslovene ochotných v rámci investovania riskovať. Ďalších 65 percent opýtaných bolo viac konzervatívnych.

„Pozitívne je, že Slováci začali viac uvažovať nad investovaním. Približne štyria z desiatich Slovákov považujú investičné produkty za dobrú alternatívu k sporiacemu účtu,“ naznačuje Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne. Konzervatívna časť vzorky považuje investičné produkty za príliš zložité a z toho dôvodu plynú obavy o stratu peňazí.

“Ľudia by v tomto prípade mali myslieť na akúsi zálohu. Ideálne je mať finančnú rezervu aspoň na tri až šesť mesiacov, ktorá umožní prekonať nepriaznivé obdobie napríklad v prípade straty zamestnania či vážnejšej choroby alebo úrazu. Ak si už ľudia chcú požičiavať, tak zodpovedne, aby príjem nielenže vykryl mesačnú splátku, ale aby zostalo aj niečo navyše, čo sa odloží bokom,“ pripomína L. Buchláková.

Na trhu sú vo všeobecnosti tri kategórie investorov. Ten konzervatívny uprednostňuje bezpečnosť investícií pred výnosom. Takýto klienti investujú skôr do konzervatívnych fondov, resp. iných bankových produktov. Títo klienti si skôr zriaďujú termínované vklady alebo sporenia k účtom, kde sú ich prostriedky chránené Fondom na ochranu vkladov.

Druhým typom je vyvážený investor, ktorý je ochotný podstúpiť malé riziko, aby získal vyšší výnos. Takýto klienti investujú väčšiu časť peňazí do konzervatívnych fondov, resp. hľadajú možnosti pre kombinované investovanie (časť peňazí vložia napríklad na termínovaný vklad a časť peňazí do fondov).

Dynamický investor je ochotný znášať veľkú mieru rizika, to znamená, že je ochotný riskantnejšie investovať, aby získal čo najvyšší výnos. Takýto klienti najčastejšie investujú do zmiešaných, alebo akciových fondov. Pri vyváženom a dynamickom investorovi hovoríme aj o investovaní do umenia a podobne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial