Stvrtok 22. októbra. Meniny má Sergej

Len jedno percento Slovákov obmedzilo pre koronakrízu výdavky na poistenie

Poistenie 04.06.2020 | 14:22 0 Komentárov

Len 22 % Slovákov sa nemuselo v súvislosti s koronakrízou finančne obmedzovať. Až 78 percent ľudí hovorí, že v čase neistoty a ekonomickej recesie prijali aspoň jedno finančné obmedzenie. Najviac sa šetrí na oblečení a na strave. Naopak najmenej na poistení.

Slováci začali počas koronkrízy šetriť na výdavkoch. Či už ich k tomu donútila situácia, alebo išlo len o preventívne opatrenie, domácnosti obmedzili najmä nákupy oblečenia a obuvi, no začali šetriť aj na strave, výdavkoch na šport a voľnočasových aktivitách a záľubách. 

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre poisťovňu Groupama realizovala v máji agentúra Focus na vzorke 1011 dospelých obyvateľov Slovenska.

Na otázku „Čo z nasledujúceho ste museli urobiť v súvislosti s koronakrízou, na čom ste začali šetriť?“ odpovedalo až 50 percent opýtaných, že obmedzili nákup oblečenia a obuvi. Tretina respondentov začala šetriť na strave a 25 percent z nich obmedzilo aj výdavky na športové a voľnočasové aktivity. Pätina respondentov uviedla, že v čase koronakrízy už museli siahnuť aj na svoje úspory. 

„Jednotlivé obmedzenia sa samozrejme líšia z hľadiska sociálno-demografických parametrov. Napríklad, šetriť na strave začali najmä starší ľudia a ľudia s nižším vzdelaním, čo potom súvisí aj s ich nižším sociálnym statusom a naopak, obmedzenia výdavkov na šport, záľuby či dovolenku častejšie uvádzajú mladší ľudia s vyšším vzdelaním,“ vysvetľuje výsledky prieskumu šéf agentúry Focus, Martin Slosiarik. 

„Tri mesiace od nástupu pandémie zaznamenali zmenu nákupného správania viac ako tri štvrtiny Slovákov. Len 22 percent respondentov uviedlo, že sa ich kríza po finančnej stránke nedotkla. Z prieskumu vyplýva aj to, že ľudia obmedzujú väčšie výdavky, akými sú napríklad letná dovolenka, rekonštrukcia bytu či domu alebo kúpa nového auta. Naopak, zrušenie poistenia alebo odloženie jeho splátcania deklaruje ako finančné obmedzenie len minimálny počet respondentov,“ dodáva hovorca poisťovne Groupama, Ivan Bobošík. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial