Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Libra reaguje na dohodu o brexite prepadom

Investície 15.11.2018 | 14:24 0 Komentárov

Na britskom finančnom trhu vládne neistota. Libra sa prepadá, výnosy vládnych dlhopisov padajú.

Dôvodom je rezignácia niekoľkých členov vládneho kabinetu po oznámení vyjednania dohody o brexite. Premiérka Theresa Mayová len včera skonštatovala, že získala podporu vlády pre návrh dohody odchode krajiny u EÚ. Niekoľkí ministri vrátane toho pre brexit – Dominica Raaba, však v zápätí rezignovali.

Ide tak o revoltu členov vlády voči politike jej predsedníčky. Ďalší vývoj je nevypočítateľný. Na trhoch sa okrem rozšírili obavy z toho, že britská centrálna banka (Boe) už na budúci rok nebude zvyšovať sadzby, ako sa čakalo. Doteraz investori predpokladali, že sadzby vzrastú novembri budúceho roku. Aktuálny konsenzus počíta s termínom až v roku 2020.

Libra v reakcii na tieto udalosti oslabila o 1,9 percenta voči doláru. Voči doláru klesla o 1,4 percenta. Výnosy 10-ročných britských štátnych dlhopisov klesli za týždeň o zhruba desať bázických bodov na hodnotu 1,47 percenta. Investori totiž vyhľadávajú bezpečné aktíva.

Straty utrpel aj finančný sektor. Royal Bank of Scotland Group, Barclays a Lloyds Banking Group spadli viac než o päť percent. V tejto situácia sa navyše stále intenzívnejšie objavujú správy o presune aktivít finančných firiem na európsky kontinent.

Tagy Brexit libra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *