Stvrtok 19. júla. Meniny má Dušana

Lízingový trh rástol v 1. polroku o 5%

Banky 14.09.2017 | 17:12 0 Komentárov

Členovia Asociácie leasingových spoločností (ALS) SR začali počas 1. polrka financovať majetok v hodnote 1,13 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o päť percent. Uzavretých bolo viac ako 41 tisíc nových zmlúv, čo je nárast o sedem percent.

Obratovo najsilnejšou komoditou, s viac ako polovičným podielom na trhu, sú osobné a úžitkové autá. Nový objem financovania v tejto komodite dosiahol za prvých šesť mesiacov 617 miliónov eur, čo bolo medziročne o desať percent viac. Na lízing sa tak predalo 34 tisíc osobných áut.

„Už dlhodobo je každé druhé nové osobné auto na Slovensku financované lízingovou spoločnosťou. Pri úžitkových autách sú to pritom až tri zo štyroch vozidiel a pri nákladných autách dokonca štyri z piatich,“ hovorí Richard Daubner, predseda predstavenstva ALS SR.

Objemovo druhou najvýznamnejšou komoditou zostalo financovanie nákladných vozidiel s výškou obchodov na úrovni 242 miliónov eur. Podiel komodity na celkovom objeme financovania lízingového trhu zostal viac ako pätinový.

Financovanie strojov, zariadení a technológií sa po jednocifernom poklese v 1. štvrťroku 2017 zotavilo. Takže jeho medziročný vývoj dosiahol za 1. polrok nárast o deväť percent. V sumáre išlo o objem financovania investičných predmetov vo výške 217 miliónov eur s počtom takmer 3 500 zmlúv. Z veľkých odvetví sa najvýraznejšie darilo financovaniu strojov pre stavebníctvo.

Významný je tiež podiel lízingových spoločností na financovaní nových strojov, zariadení a technológií.

Stále populárnejším produktom na Slovensku sa stáva operatívny lízing. Jeho medziročný nárast bol až štvrtinový a podiel medzi ostatnými produktmi lízingových spoločností si tým posilnil na 17 percent.

Mierny nárast financovania zaznamenal aj predaj na úver, s tretinovým podielom na trhu lízingových spoločností. Najsilnejším finančným produktom však zostáva finančný lízing, ktorého objem však medziročne mierne poklesol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *