Utorok 17. júla. Meniny má Bohuslav

Londýn je najatraktívnejšou realitnou destináciou

Investície 20.03.2017 | 09:19 0 Komentárov

Nemecko je druhý rok za sebou najpopulárnejšou európskou krajinou pre investorov v oblasti komerčných nehnuteľností. Jeho metropola Berlín oproti vlaňajšku poskočila zo štvrtého na druhé miesto. 

Najatraktívnejším európskym mestom pre realitných investorov je už po šiesty rok Londýn. Za top destináciu pre nehnuteľnosti si ho zvolilo až 17 percent investorov. Vyplýva to z prieskumu realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

Londýn sa stal „hlavným mestom nehnuteľností“ už šiesty rok po sebe. Druhý skončila Berlín (s popularitou 15,8 investorov). Oproti predchádzajúcemu roku si polepšil o dve priečky. Pohoršil s Paríž, ktorý sa v prieskume umiestnil na piatej priečke (5,4 %) a prvýkrát od roku 2014 chýbal medzi tromi najžiadanejšími destináciami.

Naopak, Oslo (4,7 %) a Štokholm (2,9 %) sa prvý raz zaradili medzi prominentné mestá v top 10 najatraktívnejších európskych miest pre investorov. Podľa CBRE to vyplýva zo silnejúceho záujmu investorov o severské štáty. Z prvej desiatky vypadli: Hamburg, Miláno a Mníchov.

Pri porovnaní krajín sa najpopulárnejšou krajinou v EMEA (Európa, Stredný východ a Afrika) stalo Nemecko. Preferuje ho 22 percent investorov z tejto oblasti. Na druhom mieste je Spojené kráľovstvo (20 %). Oba štáty zaznamenali oproti roku 2016 nárast popularity. Nemecko z hodnoty 17 percent a Spojené kráľovstvo z 15 percent. Investori oceňujú najmä ich vysokú likviditu a transparentnosť.

Štáty Škandinávie uprednostňuje desať percent investorov. Ich popularita vzrástla zo siedmeho miesta v predchádzajúcom roku na tretie miesto vlani. Investori lokalitu oceňujú najmä pre priaznivú mieru rizika návratnosti finančných zdrojov.

Prieskum ukázal, že investori prejavujú väčšiu ochotu majetok získať, než ho predať. Až 85 percent z nich má záujem minúť minimálne toľko ako vlani. Mení sa tiež štýl investovania. O niečo menší záujem už investori prejavujú o tie najlukratívnejšie budovy (41 %) a začínajú sa viac zaujímať aj o dobré nehnuteľnosti. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *