Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Ľudí bez práce je konečne menej

Makroekonomika 19.04.2012 | 14:22 0 Komentárov

Marec je mesiac, kedy by už mala nezamestnanosť klesať. Aj napriek tomu nezamestnanosť klesla iba o niekoľko stotín percenta. V niektorých regiónoch sa ale takmer nemenila. V Košickom kraji je bez práce 19 % ľudí.

Ako informuje analytik Home Credit Michal Kozub, ekonomický rast Slovenska sa konečne prejavil pozitívne. A to na jednej z najdôležitejších štatistík ovplyvňujúcej život tisícok obyvateľov. Počet ľudí bez práce konečne poklesol, a tak mnoho z nich dúfa, že trend bude pokračovať. Zmena je ale aj tak iba nepatrná a výsledok zodpovedá januáru 2012.

Nezamestnanosť je na veľmi vysokej úrovni už dlhú dobu, a tak rad ľudí s napätím očakával, kedy príde zlepšenie. Trh práce je dlhodobo nehybný a firmy takmer vôbec neprijímajú nových zamestnancov. Nájsť si prácu je v mnohých regiónoch takmer nemožné. V marci by pritom mala nezamestnanosť klesať vďaka oživujúcej sa ekonomike. Aktuálne začínajú sezónne práce v poľnohospodárstve, rovnako tak aj v stavebníctve. Napriek tomu klesla nezamestnanosť iba o 0,07 percentuálneho bodu. V porovnaní s Českom je to naozaj zanedbateľný rozdiel – tam nezamestnanosť medzimesačne klesla o 0,3 p.b. (z 9,2 % na 8,9 %).

Aj napriek stabilizácii má Košický kraj dlhodobo jednu z najvyšších nezamestnaností. V marci tu bolo bez práce celkom 19,11 % ľudí, čo je prakticky rovnaký stav ako pred mesiacom. To znamená viac ako 76 tisíc ľudí bez práce a iba 383 voľných pracovných miest.

Zdroj: Michal Kozub, analytik Home Credit. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *