Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Ľudia s exekúciami do veľkej miery stratili pracovné návyky a sú tak pre trh práce nezaujímaví

Nebankové subjekty 22.02.2018 | 11:25 1 Komentár

Verejná diskusia na tému exekučnej amnestia zhoršuje platobnú disciplínu dlžníkov. Tí vraj nesprávne očakávajú, že im budú odpustené aj dlhy voči súkromným subjektom. Na tému exekučnej amnestie sa rozprávame so šéfom najväčšej inkasnej spoločnosti na trhu Intrum, Martinom Musilom.

Stretávate sa v ostatnej dobe s výhovorkami dlžníkov na blížiacu sa exekučnú amnestiu, keďže téma sa diskutuje v médiách čoraz viac?

Určite áno, istá časť našich zákazníkov istým spôsobom reaguje na tieto informácie. Jednou skupinou sú zákazníci, ktorí sa informujú, čo pre nich prípadná amnestia bude znamenať a druhou skupinou sú ľudia, ktorí priamo odmietajú platiť svoje záväzky s poukazom na to, že im budú v blízkej dobe aj tak odpustené. Obidvom týmto skupinám sa snažíme aspoň rámcovo objasniť, ako bude pravdepodobne exekučná amnestia vyzerať, a akých pohľadávok sa bude dotýkať.

V akej miere ju používajú dlžníci aj pri záväzkoch voči súkromným subjektom?

Nie je to málo. Odhadom sa jedná o asi desať percent zákazníkov s ktorými pracujeme.

Ako hodnotíte chystanú exekučnú amnestiu?

Vidím dve hlavné negatíva. Prvým je jednoznačne samotná exekučná amnestia. Akýkoľvek nástroj, ktorý selektívne vyberá, že niekomu dlhy odpustíme a niekto ich musí uhradiť v plnej výške, nie je v princípe správny. Prinesie to, podľa môjho názoru, viac problémov ako pozitív. Druhým negatívom je absolútne nezvládnutá komunikácia. O amnestii sa hovorí  už od posledných parlamentných volieb, ale väčšina bežných ľudí vôbec netuší koho a akým spôsobom sa bude dotýkať. V dlžníkoch to tak vyvoláva dojem, že niekto v budúcnosti za nich vyrieši ich dlhy. A to samozrejme nie je pravda.

Dalo by sa enormnému počtu exekúcií, ktoré ťažia niektoré skupiny ľudí, nejako predísť? Napríklad tým, že súdy by neschvaľovali každý návrh automaticky? Dnes sa argumentuje tým, že veľký počet exekúcií je neoprávnený pre „úžernícke“ úroky.

Nepoznám reálnu skladbu všetkých exekúcií a preto si nedovolím tvrdiť, či veľká časť exekúcií je neoprávnených. V každom prípade je úlohou štátu nastaviť pravidlá tak, aby chránil svojich občanov a neumožnil  vymáhať „úžernícke“ úroky, prípadne neoprávnené pohľadávky. Problémom je, že štát v týchto oblastiach nepôsobil preventívne, ale len hasí už existujúce požiare. Zároveň by som chcel podotknúť, že súdy už dávno neschvaľujú návrhy automaticky. Súdny a exekučný proces voči spotrebiteľom je v súčasnosti pre veriteľov extrémne prísny a súdy priznávajú skutočne len oprávnené nároky.

Na Slovensku je vraj dnes odhadom 40 tisíc ľudí, ktorí sú tak zaťažení exekúciami, že sa im neoplatí legálne pracovať. Vláda tým chce na napätý pracovný trh dostať novú pracovnú silu. Ako vnímate amnestiu z tohto uhla pohľadu?

Aj keď nepoznám detailne sociodemografickú štruktúru týchto ľudí, dovolím si tvrdiť, že tieto očakávania sú extrémne optimistické. Z našich skúseností ide o ľudí, ktorí dlhodobo stratili pracovné návyky a ako takí nie sú v aktuálnej situácii zaujímaví pre trh práce. Sú to ľudia, ktorí či už s exekúciami alebo bez nich, budú potrebovať intenzívnu pomoc, aby boli schopní úspešne sa zaradiť na trh práce.

Jedna odpoveď na “Ľudia s exekúciami do veľkej miery stratili pracovné návyky a sú tak pre trh práce nezaujímaví”

  1. Jana píše:

    No není to spravodlivé mali by sa pomoc a tým ktorý majú exekúcie dlhodobé na mobilných operátorov lebo keď siahne exekútor na príjem a má aj tri dety tak to je dost

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *