Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Ľudia s hypotékou si sporia viac ako tí bez úveru

Banky 16.02.2018 | 12:59 0 Komentárov

Približne 65 percent hypotekárnych klientov VÚB si súčasne vytvára finančnú rezervu cez sporiace účty. Je to viac ako dvojnásobok v porovnaní s tými, čo hypotéku nemajú.

Ľudia splácajúci bývanie majú v priemere na bežných a sporiacich účtoch zostatok sumu  šesť až sedem tisíc eur, čo  je vyšší  – až dvojnásobný zostatok ako ľudia, ktorí dlhodobý úver na bývanie nemajú. Zaujímavé tiež je, že sklony k sporeniu významne neovplyvňuje vek klienta. Približne rovnaké sumy sporia mesačne majitelia hypoték vo veku medzi 30 až 40 rokmi, ako aj ľudia patriaci do skupiny vo veku do 50 rokov.

V priemere ľudia odkladajú na sporiace účty 50 eur mesačne,“ hovorí Barbora Štubňová, vedúca oddelenia Depozitá a investície VÚB. V tomto však existujú rozdiely z pohľadu regiónov Slovenska. Zárobky v Bratislave sú vyššie, najčastejšie usporenou sumou je tak až 50 eur mesačne, v iných regiónoch je to najčastejšie desať až 20 eur mesačne.

Zodpovednosť sa však prejavuje naprieč regiónmi inak. „Najviac sporiteľov máme v regióne Slovensko – Stred. Bratislavskí klienti tvoria len 15 percent sporiteľov,“ dodáva B. Štubňová.

Doterajšie skúsenosti potvrdzujú, že ľudia sa po získaní hypotéky začínajú správať zodpovednejšie,“ súhlasí Angelika Farkašova, vedúca úverových produktov VÚB. K vytváraniu rezervy nabáda aj NBS. Obmedzovaním úverov s viac ako 80 percentným LTV (hodnota nehnuteľnosti financovaná úverom) sa snaží motivovať ľudí, aby si hypotéky brali, až keď už majú nejaké úspory. Znižuje to riziko zlyhania úverov v budúcnosti.

Motivovať k sporeniu popri hypotéke chcú aj samotné banky. VÚB hypotekárnych klientov, ktorí si budú zodpovedne sporiť, odmení vyššou sadzbou na sporiacom účte. „Tí, ktorí majú alebo práve získajú hypotéku, si môžu zriadiť jeden z piatich sporiacich účtov s názvom Sporiaci účet k hypotéke, kde budeme odmeňovať za zodpovednosť lepším bonusovým úrokom 0,6 percenta,“ uvádza B. Štubňová.

Podmienkami pre získanie úroku 0,6  percenta je čerpanie a riadne splácanie hypotéky a pravidelné sporenie od desať do tisíc eur mesačne. Sporiaci účet k hypotéke nie je spoplatnený a peniaze na ňom nie sú termínovo viazané.  Je podúčtom k VÚB Účtu alebo VÚB Účtu Magnifica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *