Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Ľudia s nárokom na slovenský aj český dôchodok môžu získať viac informácií

Penzia 19.11.2018 | 12:30 0 Komentárov

Sociálna poisťovňa a Česká správa sociálního zabezpečení organizujú spoločný poradenský deň k dôchodkom. O možnosti získať dôchodok majú na ňom všetci, ktorí boli pracovne aktívni v oboch republikách.

Poradenský deň sa koná vo štvrtok 22. novembra na okresnej správe sociálneho zabezpečenia v Uherskom Hradišti. Jeho cieľom je poskytnúť osobné konzultácie ľuďom, ktorý získali nárok na sociálne zabezpečenie v Českej aj Slovenskej republike.

„Ľudia sa na jednom mieste od kvalifikovaných odborníkov dozvedia, aké sú podmienky dôchodku v oboch štátoch, ako majú postupovať pri vybavovaní žiadosti o dôchodok, aké podklady k tomu potrebujú, akým spôsobom sa dôchodky z Českej republiky na Slovensko a naopak vyplácajú, a podobne,“ uviedla podľa TASR riaditeľka odboru komunikácie Českej správy sociálneho zabezpečenia Jana Buraňová.

Priznávanie dôchodkov za odpracované roky v Československu do roku 1992 sa riadi vzájomnými zmluvami medzi SR a ČR. „Pre ľudí s pracovnou históriou v spoločnej federácii je preto poradenský deň ideálnou príležitosťou ako získať fundované informácie o tom, ako sa im poistenie získané do roku 1992 započíta na dôchodok,“ zdôraznila J. Buraňová.

Odporúča dohodnúť si vopred čas stretnutia na telefónnom čísle +420 572539196 alebo mailom iva.dvouleta@cssz.cz. Ľudia, ktorí majú záujem o informácie, by si nemali zabudnúť občiansky preukaz alebo cestovný pas a doklady o dôchodkovom poistení príp. ďalšie súvisiace dokumenty. Poradenstvo je bezplatné.

Poradenské dni k dôchodkom sa konajú dvakrát do roka. Striedavo v Českej republike a na Slovensku.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *