Stvrtok 20. február. Meniny má Lívia

M. Beblavý chce výnimky z nových hypotekárnych pravidiel

Poslanec NR SR Miroslav Beblavý bude žiadať pri nových pravidlách pre hypotéky výnimky pre mladých ľudí a rodiny. Plán NBS pribrzdiť hypotekárny trh sa mu zdá pre túto skupinu pritvrdý. 

Ide podľa neho o tých, ktorí si kupujú svoju prvú nehnuteľnosti. Tí by mali mať voľnejšie pravidlá, ako zvyšok trhu.

Poslanec argumentuje tým, že na jednej strane štát mladých cez bonifikáciu úrokov zvýhodňuje, na druhej strane im dáva prekážky. Uvádza ďalej, že realitný trh sa podľa neho neprehrieva, pretože rast cien nehnuteľností vlani predstavoval len sedem percent. 

Návrh opatrenia, ktorým spresňujú podrobnosti posudzovania schopnosti spotrebiteľa splácať úver na bývanie dala NBS už do rezortného pripomienkového konania. Ten obsahuje dve zmeny, prvou je prísnejšie posudzovanie príjmu žiadateľa, ktorému po zaplatení splátky úveru a životnom minimu, musí zostať ešte 20 percent príjmu. Druhou je prísnejšie posudzovania LTV (Loan to value), teda výšky úveru k hodnote nehnuteľnosti.

M. Beblavý sa vyjadril, že chápe a podporuje snahu NBS zabrániť hypotekárnej bubline, podľa neho ale v súčasnosti o bubline hovoriť nemôžeme.

„Mnohí ľudia si buď nebudú môcť dovoliť bývanie, alebo sa im bývanie predraží, keďže si budú musieť zháňať aj iné ako hypotekárne zdroje. Osobitne sa to dotýka mladých rodín, keďže tie jednak nemajú mať ako nasporené na vyšší vstupný vklad, a jednak sa dá očakávať rýchlejší rast ich príjmov v budúcnosti,“ uvádza podľa Tlačovej agentúry SR.

Beblavý preto podal k návrhu opatrenia dve zásadné pripomienky. Žiada, aby bolo účinné len vtedy, ak ceny nehnuteľností rastú o desať a viac percent ročne. „Vtedy sa už dá hovoriť o nafukujúcej sa bubline,“ myslí si. Zároveň žiada, aby sa prísnejšie opatrenia netýkali mladých rodín, ktoré si prvýkrát kupujú nehnuteľnosť.  

O návrhu opatrenia by mal následne diskutovať aj parlamentný výbor pre financie a rozpočet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *