Piatok 05. júna. Meniny má Laura

M. Draghi: Konať budú musieť začať aj vlády

Makroekonomika 26.07.2019 | 10:35 0 Komentárov

Európska centrálna banka síce nastavenie politiky včera nezmenila, M. Draghi však naznačila je tak pripravená urobiť. Jeho hodnotenie vyhliadok európskej ekonomiky je totiž pesimistické. Ohrozuje ju oslabovanie exportných trhov, ale aj stále nízka inflácia.

Šéf ECB za hlavné riziká ohrozujúce rast ekonomiky eurozóny označil tvrdý brexit a globálne obchodné napätie. Dôvodom zhoršovania vyhliadok je podľa  neho nebezpečenstvo protekcionizmu a zraniteľnosť rozvíjajúcich sa trhov.

Problémom je podľa M. Draghiho aj slabá inflácia. Ceny v eurozóne v júni rástli o 1,3 percenta, pričom cieľ ECB sú dve percentá. „Inflačné tlaky zostávajú utlmené. Preto sú naďalej potrebné výrazné monetárne stimuly,“ konštatoval šéf banky.

Rada ECB uviedla, že sadzby zostanú na aktuálnej úrovni minimálne do konca 1. polroka 2020, v každom prípade dovtedy, kým to bude potrebné na zabezpečenie inflácie.

M. Draghi naznačil, že banka je pripravená prijať nový balík stimulov na podporu ekonomiky. Podľa neho však monetárna politika narazila na svoje limity. „V prípade ďalšieho zhoršenia situácie budú musieť konať aj vlády, ktoré by mali prijať fiškálne stimuly,“ uviedol.

Rada guvernérov ponechala kľúčový úrok na rekordnom minime nula percent. Sadzba na jednodňové refinančné operácie zostáva na 0,25 percente a depozitná sadzba na mínus 0,40 percenta. ECB tiež uviedla, že sa bude snažiť nájsť spôsob, ako utlmiť vplyv negatívnych úrokových sadzieb na banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *