Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

M. Draghi poprel špekulácie o obmedzení QE

Prezident ECB Mario Draghi poprel na stredajšej tlačovej konferencii špekulácie o obmedzení, alebo skoršom ukončení kvantitatívnom uvoľňovaní. Naopak vyjadril svoje počudovanie nad úvahami o obmedzení len mesiac fungujúceho programu.

Pred zasadnutím prezídia ECB sa objavili dohady, že centrálna banka by mohla znížiť mesačný objem vykupovaných aktív pod 60 mld. eur, pretože na trhu nie je dostatok vhodných dlhopisov. Okrem toho by mal program podľa niektorých skončiť skôr, pretože eurozóne sa darí prekvapivo dobre.

V tejto súvislosti Draghi uviedol, že je takými náladami prekvapený, pretože program funguje zatiaľ len mesiac. Zároveň dodal, že nie je dôvod obávať sa prípadného nedostatku dlhopisov na nákupy zo strany ECB. Ako povedal, banka nevidí v tomto smere žiadne problémy.

Ako kľúčové označil povzbudenie inflácie, ktorá sa stále drží v zápornom teritóriu. Cieľový stav je pritom rast dve percentá. ECB očakáva, že zotavovanie ekonomiky bude postupne naberať na sile.

Bank preto necháva kľúčovú úrokovú sadzbu na historickom minime 0,05 percenta. A nákupy dlhopisov budú pokračovať podľa plánu, teda až do konca septembra 2016.

ECB spustila svoj program kvantitatívneho uvoľňovania v marci. V rámci neho plánuje mesačne nakupovať vládne a firemné dlhopisy za 60 miliárd eur. Za prvý mesiac od spustenia programu tento plán splnila.

Čo sa týka Grécka, prezident ECB uviedol, že ďalší vývoj pomoci pre krajinu má v rukách grécka vláda. Tá doteraz neposkytla veriteľom prijateľný program reforiem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *