Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

M. Draghi vylúčil predčasné ukončenie stimulov

Šéf ECB Mario Draghi sa na tlačovej konferencii po zasadnutí banky vyjadril proti predčasnému ukončeniu monetárnych stimulov. Vylúčil tak špekulácie, podľa ktorých mala centrálna banka na základe dobrých výsledkov európskej ekonomiky začať ukončovať výkup dlhopisov.

„Stále je potrebný vysoký stupeň monetárnej akomodácie,“ vyhlásil M. Draghi. Tempo rastu spotrebiteľských cien je ešte stále pod inflačným cieľom ECB, ktorý je stanovený pod dvomi percentami.

Finančné trhy očakávali, že ECB začne aspoň verbálne naznačovať začiatok utesňovania monetárnej politiky. Európska ekonomika sa totiž prebúdza z letargie. Napriek tomu rada guvernérov ponechala kľúčový úrok na úrovni 0,00 %, sadzbu pre jednodňové refinančné operácie na úrovni 0,25 % a sadzbu pre jednodňové sterilizačné operácie na úrovni –0,40 %. Zároveň potvrdila, že bude pokračovať v programe nákupu cenných papierov a minimálne do konca tohto roka bude mesačne nakupovať aktíva za 60 miliárd eur.

„V roku 2016 sme hovorili o krehkom a nerovnomernom oživovaní. Teraz je solídne a široké,“ uviedol Draghi. Medziročná inflácia sa však v marci spomalila na 1,5 % zo 4-ročného maxima 2 % vo februári.

Draghi opäť vyzval členské štáty eurozóny, aby prijali ekonomické reformy, ktorých nedostatok podľa neho brzdí ekonomiku kontinentu a je dôvodom pretrvávajúcej vysokej nezamestnanosti.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial