Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Macro Flash: Nezamestnanosť rástla najmä prítokom absolventov stredných škôl

Nezamestnanosť v septembri podľa oficiálnej štatistiky UPSVAR vzrástla z augustových 12,2% na 12.4%. Po očistení o sezónne vplyvy (pravidelný prítok absolventov stredných škôl) však nezamestnanosť vzrástla len nepatrne o 0,05 p.b. .

Kým júnovú nezamestnanosť pravidelne dvíhajú vysokoškoláci, hlavnú štruktúru nových nezamestnaných v septembri tvoria absolventi stredných škôl. Medzi vysokoškolákmi sa stav uchádzačov o zamestnanie znížil už o 30% no optimizmus skresľuje nutnosť bakalárov registrovať sa aj napriek pokračovaniu v štúdiu. Nezamestnanosť tak korešponduje s opatrnosťou v priemysle, ktorého budúce vyhliadky sú zatiaľ neisté. Nemecké soft indikátory naznačujú stagnáciu priemyslu na prelome rokov.

Najbližšie mesiace tak očakávame tlak na nárast nezamestnanosti najmä redukciou prezamestnanosti vo verejnej správe ako aj pravidelnými koncoročnými sezónnymi efektmi. Budúci rok by mohol priniesť optimistickejší vývoj najmä vďaka štartu novej výroby v automobilovom sektore a vo výrobe spotrebnej elektroniky. Nezamestnanosti pomôžu aj navrhované zmeny v zákonníku práce, ktoré zvýšia flexibilitu na trhu práce. Súčasné nastavenie zákonníka práce zväzuje ruky zamestnávateľom a tí preferujú najmä agentúrnych pracovníkov, či vyčkávajú s najímaním pracovných síl. K celkovému návratu na predkrízovú úroveň si v nezamestnanosti ešte zopár rokov počkáme.

 

Zdroj: Dávid Dereník, UniCredit Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *