Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Macro Forecast: Čo sa bude diať v auguste?

V USA sa opäť začína hovoriť o druhej vlne kvantitatívneho uvoľňovania. Ekonomika eurozóny je tak „silná“, že sú pre ňu úrokové sadzby vo výške 1% zodpovedajúce, tvrdí vo svojom augustovom výhľade Saxo Bank.

Touto dobou by už nikoho nemalo prekvapovať, že sa USA chystá preradiť na nižší rýchlostný stupeň. Ale počkať, zabudnite na to! Konsenzus očakáva pre zvyšné dva štvrťroky 2010 rast HDP vo výške 2,7 % a v prepočte na celý rok by to malo byť 2,8 %, čo zďaleka prekračuje naše odhady vo výške 1,5 % a 0,5 %. Vzhľadom k nepriaznivým vetrom, ktoré v súčasnosti očakávame každú chvíľu, odmietame uveriť, že by ekonomika mohla vzrásť tak výrazne: cyklus zásob ešte zďaleka neukončil, oddlžovanie súkromného sektora bude tlačiť spotrebu smerom nadol, trh s nehnuteľnosťami má po ďalšom z rady zúfalých stimulačných balíčkov a po druhej vlne fixácie hypotekárnych sadzieb zamiesené na kolaps, štátne a lokálne verejné rozpočty sú v úzkych a efekt stimulačných opatrení odznieva. A to ani nehovoríme o problémoch číhajúcich pod povrchom v eurozóne alebo o hospodárskom spomalení Číny. Inými slovami neprekvapuje, že sa začínajú objavovať zmienky o ďalšej vlne kvantitatívneho uvoľňovania.

Cyklus zásob prispel k 3,2% rastu HDP zaznamenanému za posledné štyri štvrťroky viac než 1,9 %. Po významných medziročných príspevkoch k rastu HDP dosahujúcich v prepočte na rok vo 4. štvrťroku 2009 a v 1. štvrťrok 2010 hodnoty 2,8 %, resp. 2,6 %, prispela tvorba zásob v 2. štvrťroku 2010 k rastu HDP slušnými, ale predsa len slabšími 1,1 %, a v nasledujúcich štvrťrokoch budú podľa našich odhadov tieto príspevky ešte slabšie. Nedávno zverejnené dáta týkajúce sa podnikových objednávok v USA ukazujú, že odhady rastu HDP za 2. štvrťrok skutočne bude potrebné revidovať smerom nadol, a to z dôvodu pomalšieho dopĺňania zásob, než aké vo svojom "doprednom" odhade predpokladal americký Úrad pre ekonomické analýzy (Bureau of Economic Analysis).

Eurozóna síce zaznamenala jednorazové zosilnenie rastu, ku ktorému prispelo slabé euro, tesne pod povrchom však číhajú problémy. Záťažové testy skúmali všetky možné scenáre s výnimkou toho, ktorý desil trhy počas jarných mesiacov – štátny bankrot. Došlo k zníženiu hodnoty štátnych dlhopisov (haircut), avšak len v prípade súvah európskych bánk, takže súvahy oveľa väčších bánk zostali nedotknuté.

Ak dáme záťažové testy stranou, nedávno zverejnené pozitívne dáta údajne ukazujú, že je v eurozóne všetko v poriadku. Súhrnné dáta za celú eurozónu ale iba papierovo kamuflujú priepasť vznikajúcu medzi krajinami na severe a na juhu Európy. Hlavným ťahúňom ďaleko vpredu je Nemecko so svojim rozsiahlym exportným sektorom, ktorému slabšie euro hrá do kariet, ekonomiky Francúzska, Španielska a Talianska však začínajú spomaľovať a strelka ich predstihových indikátorov už zase mieri k juhu. Vzhľadom k závislosti nemeckej ekonomiky na exporte a vzhľadom na skutočnosť, že aj v Nemecku sa chystajú škrty vo verejných výdavkoch, očakávame koncom tohto roka a v roku 2011 hospodárske spomalenie aj v Nemecku.


Zdroj: Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *