Pondelok 11. novembra. Meniny má Martin, Maroš

Maďarská zváži vstup do eurozóny až v roku 2020

EURO Peter Apolen 20.01.2015 | 10:26 0 Komentárov

Šéf hospodárskeho výboru parlamentu a predseda parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz Antal Rogán povedal, že Maďarsko zváži vstup do euroklubu až o päť rokov. Vtedy by krajina podľa neho mohla spĺňať podmienky pre prijatie eura. 

Politik zároveň povedal, že Slovensko ani Slovinsko nie sú pre Maďarsko dobrým príkladom. Vysvetlil to tým, že Slovinsko sa dostalo do vážnych problémov a na Slovensku sa výrazne zvýšili ceny. V oboch prípadoch ale ide o zavádzanie, keďže problém Slovinska nesúviseli s prijatím eura, ale so štrukturálnymi nedostatkami ekonomiky a ceny na Slovensku vzrástli len pre zahraničných turistov, ktorých domáca mena oslabila. Inflácia na Slovensku bezprostredne po prijatí a aj v ďalších rokoch dosiahla minimálnu úroveň.

Rogán podľa spravodajského servera Vs.hu novinárom povedal, že osobne sa domnieva, že Maďarsko nesmie vstúpiť do eurozóny, pretože by skôr obišlo zle. Politik Fideszu pripomenul, že k vstupu do eurozóny treba zmeniť aj terajšiu maďarskú ústavu, v ktorej je zakotvené, že platidlom v Maďarsku je forint.

Maďarský politik tak svojimi vyhláseniami zakrýva neschopnosť krajiny splniť kritéria na prijatie eura.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *