Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Maďarsko bude musieť prijať niektoré požiadavky MMF a EÚ, pripúšťa Fidesz

Maďarsko musí byť pripravené prijať niektoré požiadavky Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF) na zmenu nedávno schválených zákonov. Povedal to dnes maďarské agentúre MTI šéf parlamentnej frakcie vládnucej strany Fidesz János Lázár.

Lázár ohľadne zmien legislatívy povedal, že "v niektorých prípadoch dôjdeme k zhode, v niektorých prípadoch nie". Podľa neho bude Maďarsko ochotné akceptovať len také zmeny, ktoré budú v jeho vlastnom záujme.

Minulý týždeň Budapešť schválila úpravu zákona o centrálnej banke a niektoré ďalšie zmeny, pred ktorými krajinu varovala Európska komisia aj ďalšie inštitúcie. Brusel je zmenami znepokojený, pretože podľa neho ohrozujú nezávislosť maďarskej centrálnej banky. Maďarská vláda naopak poukazuje na to, že zmeny v centrálnej banke nastoľujú len taký stav, ktorý existuje v mnohých iných krajinách EÚ. Platí to aj o najkritizovanejšej zmene, ktorá predpokladá, že pod centrálnu banku prejde úrad pre dohľad nad finančným sektorom

Predbežné rokovania s MMF boli v decembri nečakane ukončené. Medzinárodní veritelia Budapešť opustili práve na protest proti zmenám, ktoré sa v tej dobe krajina chystala schváliť a nakoniec ich aj schválila. Rokovania s MMF by mala byť budúci týždeň vo Washingtone obnovené, avšak v neformálnej rovine.

Obavy z toho, že Budapešť sa nebude schopná dohodnúť na, podľa ekonómov nutnej, finančnej podpore, viedli v minulých dňoch k prepadu maďarského forintu voči euru na nové historické minimum – dnes sa táto najslabšia úroveň v histórii posúva nad 324 HUF / EUR. Aj ceny poistenia proti štátnemu bankrotu Maďarska rastú na nové rekordy a citeľne sa zvyšujú výnosy maďarských dlhopisov.

Vývoj kurzu forintu k euru za posledné 3 dni

Zdroj: Patria online.sk, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *