Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Maďarsko ostáva pre investorov sľubným rýchlo sa rozvíjajúcim trhom

„Nová maďarská vláda Európe ukázala, akým spôsobom by sa nemalo vyjadrovať v súvislosti s problémami vlastného štátneho rozpočtu,“ hovorí Zoltan Koch, správca fondu v tíme Emerging Markets Equities spoločnosti Raiffeisen Capital Management vo Viedni.

„Prehnané zobrazenie zlého stavu štátnych financií, prameniace z vnútropolitických úvah, a prirovnanie ku Grécku poškodili povesť a medzinárodný imidž Maďarska," pokračuje expert na východnú Európu. Podľa Zoltana Kocha síce Maďarsko musí, rovnako ako iné európske štáty, bojovať so svojimi štátnymi financiami, má však ďaleko od toho, aby nasledovalo osud Grécka. Prísne podmienky Medzinárodného menového fondu (MMF) pre rozpočty na roky 2010 a 2011 sa už schválili a deficity sa stanovili na úrovni 3,8 % (tento rok), resp. 2,9 % (2011). Finančná pomoc, dohodnutá v novembri s MMF, EÚ a Svetovou bankou, je naďalej platná a prostriedky sa ešte nevyčerpali, keďže Maďarsko sa dokázalo financovať aj na dlhopisovom trhu. V prípade skutočnej krízy by navyše Maďarsko mohlo využiť aj pomocný balíček ochranných opatrení Európskej únie (celkovo 750 miliárd eur), ktorý vytvorila EÚ a MMF. Prirážky na štátne dlhopisy sú momentálne mierne, pričom pozitívna obchodná a platobná bilancia Maďarsku pomáhajú relatívne dobre financovať jeho dlhy. 80 % všetkých maďarských podnikov sa orientuje na vývoz, a preto profituje z aktuálneho oslabenia forintu.

Verejný sektor a banky najviac postihnuté konsolidáciou rozpočtu

„Najmasívnejšie úsporné opatrenia sa pravdepodobne prijmú vo verejnom sektore. Konzervatívna vláda Viktora Orbána plánuje znížiť výdavky v tejto oblasti celkovo o 15 %. V tomto odvetví je realistické očakávať krátenie mzdy a prepúšťanie ,“ hovorí Zoltan Koch. Okrem verejného sektora sa úsporné opatrenia dotknú aj finančného sektora, na ktorý pripadne vysoká banková daň. Zoltan Koch: „Preto bude toto odvetvie ešte raz postavené pred ťažkú skúšku, keďže pre znehodnotenie forintu sa skomplikovalo úverové obchodovanie v cudzej mene – predovšetkým vo švajčiarskych frankoch – a banky prišli o dovtedy dôležitý zdroj príjmov.“ Zo strany vlády navyše zaznievajú úvahy o všeobecnom zákaze úverov v cudzej mene pre nehnuteľnosti. Presné podrobnosti týkajúce sa úsporných opatrení a daní na jednej strane a úľav pre rodiny a strednú vrstvu (napr. zavedenie 16%  rovnej dane) na strane druhej sú momentálne ešte nejasné. Každopádne treba vychádzať z intenzívnej reštrukturalizácie, ktorú umožňuje vyše dvojtretinová väčšina v parlamente.

Maďarský akciový trh krátkodobo volatilný, zo stredno- a dlhodobého hľadiska s dobrými príležitosťami

Pre maďarský akciový trh znamenajú ohlásené opatrenia novej vlády krátkodobo vysokú volatilitu, ktorá investorom komplikuje umiestňovanie. „Momentálne neexistuje sektor, ktorý by z najnovšieho vývoja výlučne profitoval a súčasne bol atraktívne ohodnotený. Podľa očakávaní budú bankové tituly ovplyvnené obzvlášť negatívne,“ hovorí Zoltan Koch. S mnohými očakávanými účinkami sa však počíta. „Podniky by mohli mať pred sebou ťažké časy, pretože vláda, ktorá nie je veľmi priateľská ku kapitálovému trhu, by mohla zdanením prosperujúcich sektorov priamo zasiahnuť do hospodárskeho diania," myslí si správca akcií z Viedne. Zo stredno- až dlhodobého hľadiska sú však možnosti na maďarskom akciovom trhu naďalej neporušené.

Dlhopisový trh: žiadny inflačný tlak, z dlhodobého hľadiska dobré predpoklady

Ak vláda presadí ohlásené opatrenia podľa očakávaní, dôvera investorov, krátkodobo otrasená nešikovnými vyjadreniami, sa obnoví a momentálne vysoké rizikové prirážky opäť klesnú na nižšie úrovne. „Predpoklady pre dlhopisové investície sú každopádne dobré, pretože inflačný tlak je prakticky nulový,“ ubezpečuje Ronald Schneider, ktorý v tíme Global Fixed Income spoločnosti Raiffeisen Capital Management spravuje východoeurópske dlhopisové fondy. Ronald Schneider: „Ak forint zostane stabilný, resp. ak sa mierne zhodnotí, národná banka by mohla znížiť hlavné úrokové sadzby, čo by sa pozitívne prejavilo na dlhopisových trhoch. Z dlhodobého hľadiska ostáva mena a štátne dlhopisy (výnosy na úrovni 7 % a viac) atraktívne."

Zdroj: TS Raiffeisen Capital Management.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *