Utorok 12. novembra. Meniny má Svätopluk

Maďarský minister hospodárstva upokojuje banky

Maďarský minister hospodárstva Mihály Varga včera upokojil tamojšie banky vyhlásením, že konverzia úverov obyvateľstva zo švajčiarskych frankov na forinty nemusí prebehnúť naraz. Banky sa totiž obávajú, že náklady z riešenia nepríjemnej úverovej situácie maďarských domácností prenesie vláda na nich, čo značne poškodzuje kurzy ich akcií.

Stotisíce obyvateľov Maďarska bojujú s problémami pri splácaní úverov vo švajčiarskych frankoch. Snahy Budapešti o zníženie záťaže, ktorú pre maďarské rodiny tvoria úvery v cudzích menách, nemôže ohroziť funkčnosť bankového sektora v krajine. 

Stotisíce obyvateľov Maďarska bojujú s problémami pri splácaní úverov vo švajčiarskych frankoch (CHF), ktoré boli pred začiatkom krízy v roku 2008 obľúbenou nízkoúrokovou voľbou pre hypotéky, splátky ktorých ale dramaticky narástli kvôli poklesu hodnoty maďarského forintu (HUF). 

Vláda od bánk chce, aby úvery konvertovali z CHF na HUF, „žiaden člen vlády ale nepovedal, že by (táto konverzia) mala prebehnúť naraz“, povedal Varga v rozhovore, ktorý na svojej internetovej stránke zverejnila maďarská televízia ATV. 

Potvrdil však vládne ultimátum, že ak banky do 1. novembra neprídu s návrhom riešenia problému, potrebné kroky urobí Budapešť. 

Maďarské banky, ktoré sú prevažne v zahraničných rukách, sa obávajú, že návrh plánu na pomoc dlžníkom by mohol v konečnom dôsledku viesť k rýchlej konverzii viac než 10 mld. CHF. To by finančným domom spôsobilo vysoké straty a ďalej podkopalo maďarskú menu, povedal šéf maďarskej bankovej asociácie Mihály Patai. Medzi banky, ktoré by nútená konverzia zasiahla najťažšie, by patrili rakúske finančné domy Erste a Reiffeisen, nemecká Bayerische Landesbank alebo talianska Intesa Sanpaolo.

Zdroj informácií: SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *