Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Májová nezamestnanosť naďalej v poklese

Májová nezamestnanosť pokračovala ruka v ruke s pozitívne sa vyvíjajúcim priemyslom a pokračovala v poklese. Po očistení o sezónu tak nezamestnanosť poklesla o 0,3 p.b. na 12%. Nárast májových absolventov bol v porovnaní s minulým rokom nižší, čo môže poukazovať na súčasnú vyššiu schopnosť sa zamestnať.

Regionálne rozdiely sú naďalej vysoké. Kým v Rimavskej Sobote nepracuje každý tretí práceschopný, v Bratislave nemá prácu jeden z 28 uchádzačov o zamestnanie. Priemerne je tak na Slovensku bez práce každý ôsmy uchádzač o zamestnanie.

Očakávame, že nezamestnanosť bude aj v nasledujúcich mesiacoch v klesajúcom trende, avšak rýchlosť poklesu sa môže aj výraznejšie znížiť. Posledné čísla ekonomických očakávaní v Nemecku poukazujú na možnosť pribrzdenia nárastu priemyslu na prelome rokov. Budúcoročné spomalenie prirodzene súvisí s uťahovaním opaskov viacerých štátov v eurozóne. Očakávanie tohto spomalenia tak môžu podniky zahrnúť aj do nižšieho rozširovania kapacít a dlhšieho vyčkávania s najímaním ďalšej pracovnej sily.

Štatistický úrad je v pohľade na vývoj nezamestnanosti pesimistickejší. Podľa metodiky výberového zisťovania pracovných síl (ŠÚSR) zatiaľ k otočeniu trendu v nezamestnanosti nedošlo. Tento fakt prináša opatrnosť do možného vývoja nezamestnanosti v nasledujúcich mesiacoch.

Zdroj: Dávid Dereník, UniCredit Bank, ŠÚ SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *