Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Makrodáta z USA predĺžia víťaznú sériu akcií

Makroekonomika 14.03.2013 | 10:46 0 Komentárov

Najznámejší akciový index sveta – americký Dow Jones včera siedmy krát v rade vytvoril nové historické maximum, čo je najdlhšia víťazná séria za posledných šestnásť rokov. Treba hneď na úvod povedať, že úspechy amerických akcií nie sú bez príčiny a majú svoj fundamentálny základ. 

Ako komentuje analytik českej ČSOB Jan Čermák, hlavné americké akciové indexy totiž aktuálne prekonávajú, respektíve atakujú historické rekordy z roku 2007, pričom americká ekonomika je na tom aktuálne lepšie ako tesne pred piatimi rokmi. Ak sa pozrieme na úroveň reálneho HDP, tak už dávno prekonal svoje predkrízové ​​maximá. Akcie však zaujíma HDP len sprostredkovane, lebo primárne ide akciovým trhom o zisky. A tu porovnanie pôsobí na aktuálne ocenenie akcií ešte lepšie, pretože súčasná úroveň ziskov je o viac ako 10% vyššie ako pri predkrízových maximách.

Pochopiteľne, že akcie sa nemôžu pozerať na aktuálnu úroveň, ale musia hľadieť dopredu – inak povedané, musia ich skôr zaujímať budúce zisky.

A tu sa možno blýska na ešte lepšie časy, pretože prakticky akékoľvek ďalšie dôležitejšie makroekonomické číslo prichádzajúce z USA svedčí o tom, že strach z negatívnej reakcie ekonomiky na utiahnutie fiškálnych skrutiek bol zjavne zbytočný (viď včera uverejnené  maloobchodné tržby). Dobré ekonomické správy však prichádzajú aj z iných kútov sveta – napríklad z Ázie či Austrálie.

Jediný veľký otáznik stále visí nad najbližšou hospodárskou budúcnosťou eurozóny a to je ten kľúčový prvok neistoty, ktorý aktuálne zabraňuje akciovým trhom posunúť sa výrazne vyššie. Vrásky na čele robí predovšetkým povolebný pat v Taliansku, ktorý, ako ukázala včerajšia aukcie talianskych dlhopisov, už daňových poplatníkov v tejto krajine stojí dodatočné eurá navyše. Ak sa však v Taliansku politicky vyjasní a biely dym sa bude vznášať nielen nad Sixtínskou kaplnkou vo Vatikáne, ale aj nad talianskym parlamentom, akcie budú mať naozaj ružovú budúcnosť (a to aj tie európske).

Zdroj: Jan Čermák, analytik českej ČSOB / Investujeme.cz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *