Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Málokto verí, že Grécko ujde „zubatej“ z pekáča

To, že trhy ignorovali riziká držby eura ako meny neznamená, že neexistujú. Svetová banka sa nechala jasne počuť, že rast HDP v 2Q 2010 v Európe bude sklamaním a mohli by sme vidieť viacero krajín dokonca zo záporným rastom, čo euro len sotva povzbudí.

Na vedľajšiu koľaj boli odhodené aj problémy bankového sektora v Eurozóne (a hovorí sa, že najvypuklejšie je to v Španielsku) a jeho potenciálnych vysokých stratách v dôsledku odpisov nesplácaných úverov. Názory, že  v prípade reštrukturalizácie gréckych záväzkov by mohli straty bankového sektora dosiahnuť okolo 200 mld. EUR a v prípade najhoršieho scenára, ktorý počíta s rovnakým krokom aj v prípade Írska, Portugalska, Španielska a Talianska by mohli straty bánk globálne vyletieť až na 900 mld. EUR rovnako nemožno brať na ľahkú váhu! Nezabúdajme, že reálne na trhu (okrem politikov a čelných predstaviteľov ECB, MMF či Svetovej banky) len málokto verí, že Grécko ujde „zubatej“ z pekáča a neskrachuje. Jasne to povedal Nouriel Roubini (NY University): Aj keď Grécko urobí všetky opatrenia, čo od neho požaduje MMF a EU, tak sa mu nepodarí zlepšiť svoju pozíciu. Preto čoskoro sa trh nebude pýtať otázku, či Grécko bude musieť reštrukturalizovať dlh (a defacto skrachovať), ale či sa reštrukturalizácia uskutoční riadenie, alebo "živelne", pretože Grécko je jednoducho nesolventné."

Postupný pád eura zachráni eurozónu?

Už dlhšie sa prizvukuje medzi rôznymi ekonómami, že aj keď sa ako tak implementujú fiškálne balíčky, pre ekonomiku eurozóny to bude stále málo, pretože trpí nízkou konkurencieschopnosťou a potrebovala by radikálne znižovanie platov  v súkromnom sektore (najmä južanské krajiny, kde dlhodobo rástli mzdy rýchlejšie ako produktivita práce). Preto známy skeptik Nouriel Roubini tvrdí, že postupný a riadený prepad eura voči doláru môže zachrániť menovú úniu od rozpadu. Roubini očakáva, že euro pôjde v priebehu roka k parite voči doláru ak nie aj výraznejšie pod tento level. "Ak chcete aby krajiny ako Grécko, Portugalsko, Španielsko, Írsko či Taliansko ostali v eurozóne jediným spôsobom ako zvýšiť ich konkurencieschopnosť je slabšie euro." uzatvára. Od rozpadu bráni eurozónu aj fakt, že nateraz náklady na vzdanie sa eura by boli vyššie ako náklady zotrvania v ňom. Teda aspoň podľa časti názorov. Z dlhodobého hľadiska sa však tento pomer otáča, avšak kým budú na čele štátov, ľudia, ktorí budú rozmýšľať len krátkodobo euro budú zachraňovať za každú cenu – lebo ide o politický projekt na prvom miesta a až potom tu ide o ekonomickú výhodnosť.

Intradenný výhľad

Optimizmus na trhu je nateraz vyšší ako strach z ďalších problémov eurozóny. Navyše EURUSD sa nachádza v technickom krátkodobom rastovom kanály a trhy majú na očiach ružovejšie okuliare umožňujúce aj negatívne správy nevnímať tak zle. Dlhodobému odrazu EURUSD neverím (problémy eurozóny nevymizli počas víkendu), aj keď z technického hľadiska je teraz jeho pokračovanie možné. Najmä za predpokladu, že sa pár udrží v býčom kanály na nad supportom 1,2160/65 a pokúsi sa o postup nad nočné maximá na 1,2205/10 s cieľom na 1,2240/50. Prepad pod 1,2160/65 by však mohol vyvolať hlbší pullback k 1,2115/20.

Zdroj: Stanislav Panis, TRIM Broker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *