Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Maloobchod opäť ožíva

Makroekonomika 04.05.2012 | 14:22 0 Komentárov

Tohtoročný pohľad na maloobchodné výsledky je pravým opakom toho minulého. Ešte vlani obchody ledva dosahovali úroveň predchádzajúceho roka, marcové výsledky boli ako skok do priepasti. Prvé tri tohtoročné mesiace však ukazujú, že rásť sa dá. Po rastoch o 1,5 % a 2 %, priniesol marec ďalší pozitívny výsledok – rast tržieb sa medziročne vyšplhal aspoň o 0,1 %. Zdá sa teda, že ľudia konečne začínajú nakupovať a tým povzbudzovať celú ekonomiku.

Ako tvrdí analytik Home Credit Michal Kozub, pozitívny prístup spotrebiteľov k ekonomike sa prejavil aj na prieskume ekonomického sentimentu, ktorý rastie. To znamená jediné. Ľudia sa prestali báť krízy a sú ochotní nakupovať.

Rovnako, ako v predchádzajúcich mesiacoch, aj teraz ľudia najviac utrácali v nešpecializovaných predajniach, teda vo veľkých super a hypermarketoch. Tu tržby rástli o 2 %. Druhý výrazný sektor, ktorý si pripísal veľký percentuálny rast (+10,6 %), bol predaj pohonných hmôt. Dôvodom však je minuloročný obrovský prepad v týchto mesiacoch. Dosiahnuť tak lepšie výsledky je jednoduchšie.

Naopak, prepadajú sa predaje v stánkoch a na trhoch. Hoci nejde o objemovo dôležitú oblasť, zaznamenali prepad tržieb o 4,2 %. Pouliční predajcovia s oblečením sa z ulíc našich miest pozvoľna vytrácajú. Preto sa aj v nasledujúcich mesiacoch dočkáme ďalších poklesov. Tento trend môže čiastočne zvrátiť až nástup tzv. farmárskych trhov.

Zdroj: Michal Kozub, analytik – Home Credit a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *