Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Maloobchodné tržby opäť sklamali, rastú iba predaje áut a počítačov

Slovenské maloobchodné tržby pokračovali v nastavenom trende a opäť medziročne klesli. V auguste sa prepadli o 3,7 %, a tak si obchodníci do svojich výkazov zapíšu prázdninové mesiace 2011 červeným písmom.

Ako informoval analytik Home Credit Michal Kozub, v júli totiž tržby taktiež nepotešili – spadli o 4,3 %. S každým takýmto negatívnym výsledkom sa obchodníci znovu pýtajú, či môže byť ešte horšie alebo už narazili na dno a do budúcnosti hľadia s nedôverou. Na zníženie mal najväčší vplyv pokles predajov pohonných hmôt. Ich tržby prepadli o 14,4 % a podpísali sa tým pod celkovo zlým výsledkom tohto mesiaca.

Na spotrebiteľa pôsobí nervozita okolo gréckej dlhovej krízy, strach z prenosu aj na ďalšie krajiny eurozóny a hlavne otázka, z akého vrecka sa grécky dlh zaplatí. Zákazníci preto radšej volia istotu okamžitého nákupu pred vyčkávaním na ďalší vývoj situácie a jej vplyvu na hodnotu eura. Nakupujú tovar, ktorý má dlhodobú hodnotu, ako napríklad motorové vozidlá. V tomto odvetví vzrástol v auguste nákup, a teda aj tržby, medziročne o 10 %.

Zlepšili sa tržby za informačné a komunikačné technológie (+ 5,3 %). Sem patria hlavne mobily a počítače. Pred začiatkom školského roka sa dôležitými zákazníkmi stali rodičia s deťmi školského veku. Vydali sa totiž do obchodov alebo kupovali na internete notebooky a počítače, ktoré deti používajú vo výučbe čím ďalej častejšie. Vďaka tomu zažila oblasť výpočtovej techniky prvú vlnu záujmu, ktorá sa ešte znásobí vo vianočnej sezóne.

Zdroj: Michal Kozub, Home Credit, na základe údajov ŠÚ SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *