Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Maloobchodné tržby v máji rástli

Maloobchodné tržby sa v máji vrátili k nárastu, keď boli medzimesačne vyššie o 0,9%. Vyplýva to z prepočtu UniCredit Bank na základe sezónne očistených údajov Štatistického úradu.

V máji zaznamenali zhodne 1% medzimesačný nárast potravinový aj nepotravinový segment. Kým v prípade potravín môžeme hovoriť o dlhodobejšom trende, v prípade nepotravinového segmentu budú musieť pozitívne májové čísla potvrdiť nasledujúce mesiace. Na sile domáceho dopytu závislejšom nepotravinovom segmente totiž tržby v posledných 3 mesiacoch v priemere stále klesali o 0,2% medzimesačne. Májový rast tak môžeme považovať čiastočne len za štatisticky (korekcia prudšieho aprílového prepadu). Tržby v nepotravinom maloobchode sa pritom stále nachádzajú približne 20% pod predkrízovou úrovňou. Pozvoľna klesajúca nezamestnanosť sa pravdepodobne prejaví v rastúcej kúpyschopnosti obyvateľstva až s miernym oneskorením. Navyše sa zdá, že v pokrízovom období obyvateľstvo uprednostňuje tvorbu úspor pred spotrebou. 

Výhľad

Predpokladáme, že maloobchodné tržby v tomto roku nebudú významnejšie rásť. Brániť by im v tom mala najmä stále relatívne vysoká nezamestnanosť. Takisto je možné, že v pokrízovom období bude mať časť domácnosti (poučená z krízy) tendenciu vytvárať si vyššie rezervy a zvýši tak svoj sklon k úsporám.

Zdroj: Ľubomír Koršňák, UniCredit Bank. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *